Cinchona alkaloid based bifunctional urea catalyzed enantioselective aldol reactions between alpha azido ketones and alpha oxo esters
Bifonksiyonel kinkona alkaloit-üre katalizörlüğünde alfa azido keton ve alfa okso esterlerin enantiyoseçici aldol reaksiyonu
  1. Tez No: 338496
  2. Yazar: SEDA OKUMUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SITKI DEMİR, PROF. DR. CİHANGİR TANYELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
2-Azido-3-hidroksi-1,4-dionlar çoklu fonksiyonel gruplara sahip olduklarından sentetik dönüşümler için kıymetli yapı birimleridir. Yapı içinde fonksiyonel grupların seçiçi olarak başka fonksiyonel gruplara dönüştürülmesi bu yapıları ?-amino ketonlar, azido alkoller,1,2 diamino alkoller, fosforanlar ve 1,2,3- triazollerin sentezi için önemli öncü maddeleri haline getirmiştir. Azit grubunun kemoselektif indirgenmesi sonucunda elde edilen 1,2-amino alkoller analjezik, anestezik v.b. ilaçları kapsayan farmakolojik araştırmalarda önemli bir yere sahiptir. Hücre reseptörlerinin stereoseçici yapılara sahip olması ilaç hammaddelerinin enantiosaf bir şekilde sentezlenmesini gerektirmektedir. Bu projede, kiral baz eşliğinde ?-azido ketonların, etil purivata aldol katılmasıyla, 4-aril-3-azido-2-hidroksi-2-metil-4-oksobütanoatların asimetrik sentezi için yeni bir metod geliştirilmiştir. ?-azido ketonların oldukça asidik alfa protonlarının deprotonasyonu sonucunda elde edilen nükleofilik karbanyon, elektrofilik karbonil grubuyla kolaylıkla reaksiyona girer. Kullanılan kiral bifonksiyonel kinkona alkaloit-üre organokatalizörü kiraliteyi sağlamanın yanı sıra reaksiyon sırasında nükleofil ve elektrofilin eşzamanlı aktivasyonunu gerçekleştirmektedir. İlk kısımda ?-azido ketonların literatürde bilinen yöntemlerle sentezinden sonra, aldol reaksiyonu için çözücü, katalizör miktarı, substrat konsantrasyonu ve sıcaklık gibi parametreler tarandı. İkinci kısımda ise ilk aşamada belirlenen optimum reaksiyon şartlarında ürünler türevlendirildi. Sonuç olarak istenilen ürünlerin sentezi, 18:1?e kadar yüksek diastereoseçicilik ve 81% kadar iyi düzeyde enantiomerik fazlalıkla başarıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
2-Azido-3-hydroxy-1,4-diones are valuable multifunctional synthons for many synthetic transformations. Selective manipulations of different functionalities of these compounds make them potential precursors for the synthesis of ?-amino ketones, azido alcohols, 1,2-amino alcohols, phosphoranes and 1,2,3-triazoles. Chemoselective reduction of azide group leads to 1,2-amino alcohols which are great importance in pharmacological research on analgesics, anaesthetics etc. Due to the well-known stereoselectivity of receptorial centers in the cell, asymmetric synthesis of enantiopure drug intermediates are essential. In this project, we developed a new method for the asymmetric synthesis of ethyl 4-aryl-3-azido-2-hydroxy-2-methyl-4-oxobutanoates by chiral base promoted aldol addition of ?-azido ketones to ethyl pyruvate. By the deprotonation of highly acidic alpha protons, ?-azido ketones gain nucleophilic property and resulting carbanion readily reacts with electrophilic carbonyl moiety. Moreover, chiral bifunctional cinchona alkaloid-urea organocatalyst offers not only chiral induction in the product, but also simultaneous activation of nucleophile and electrophile. In the first part, after the synthesis of ?-azido ketones according to the literature procedure, several parameters such as solvent, catalyst loading, substrate concentration and temperature were screened for the aldol addition. In the second part, derivatization of products was performed at optimized reaction conditions. Consequently, high diastereoselectivities up to 18: 1 and good enantioselectivities up to 81% enantiomeric excess were achieved in the desired products.