Eğitim uzmanı yetiştirme sisteminin sorunları
- Tez No: 26903
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLBÜL A. SUDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Eko. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Eğitim hizmetlerinin çağdaş ölçülerde gerçekleştirilmesi ve geliştirilmesi sürecinde, önemli bir etken olan eğitim uzmanlarının; seçimi, yetiştirilmesi ve istihdamı konularındaki çeşitli görüşlerin ve yaklaşımların değerlendirilmesi bu araştırmanın temel sorununu oluşturmaktadır. Araştırmayla, eğitim bilimleri alanında uygulan makta olan ve uygulanması önerilen çeşitli yaklaşımlar konusunda, akademik personelin görüşlerinin belirlenerek, mevcut durumun aydınlatılması amaçlanmıştır. Araştırma evreni, Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi ile Gazi, Hacettepe ve Orta Doğu Teknik Üniversitelerinin bünyesinde yer alan Eğitim Fakültelerinin, Eğitim Bilimleri Bölümlerinde, görevli bulunan akademik personelden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında temel teknik olarak anket seçilmiştir. Görüşme, inceleme, tarama gibi teknikler ise yardımcı teknikler ola rak kullanılmıştır. Araştırma anketi, alan uzmanlarının katkısıyla araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Elde edilen veriler yüzde ve frekans hesapları ile çözümlenmiş, gruplar arası farkın karşılaştırılmasında Khi-kare,“üniversite”,“statü”ve“program”değişkenleri arasındaki ilişkinin miktarını belirtmekte ise, contin gency ve phi. katsayılarından yararlanılmıştır. Bulgulara göre, denekler bütün eğitim bilimleri programlarında, lisans düzeyinde mevcut program yapısını yeterli görürken, li sansüstü düzeyde alanda derinleşme görüşüne paralel olarak, prog ram çeşitliliğinin sağlanması görüşünde birleşmektedirler.X. Milli Eğitim Şürasınca belirlenen eğitim uzmanlığı alanlarına ilişkin bulgular ise şöyle özetlenebilir: Eğitim Yönetimi, Eğitim De netimi ve Eğitim Planlaması ile Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme de, Eğitim lisans yerine doğrudan yüksek lisans düzeyinde başlatılmalıdır. Eğitim yönetimi ve Eğitim Denetimi alanlarındaki yüksek lisans programları, öncelikle öğretmen kökenli adaylara açık tutulmalıdır. Söz konusu alanların dışında kalanlarda ise, yüksek li sans programlarına eğitim bilimlerinin yanısıra, farklı alanlarda li sans diploması bulunan adaylar da kabul edilmelidir. Halen ÖSYS sınavı sistemiyle eğitim bilimleri lisans program larına girişte, uygulanmakta olan puan türleri, deneklerin büyük çoğunluğunca, uygun görülmekte iken, mevcut öğrenci seçme sistemi yetersiz bulunmaktadır. Bu yetersizliği gidermek için, Eğitim bilim leri Özel Giriş Sınavı ile Mülakat tekniğinin, mevcut öğrenci seçme sistemine eklenmesi ayrıca yüksek lisans düzeyinde, branş öğretmenlerine öncelik verilmesi önerilmektedir. Öte yandan denekler, istihdam kurumlarının beklentilerinin, eğitim bilimlerindeki mevcut program yapısıyla karşılanamadığı görüşünde birleşmektedirler. Bu amaçla lisans ve yüksek lisans düzeyinde, farklı istihdam kurumlarının gereksinim duyduğu in- sangücünün yetiştirilmesi için, seçimlik ders sayısının artırılması görüşünün, benimsendiği anlaşılmaktadır. Eğitimin her düzeyinde, ders kitaplarının ve derslerin içerik yönünden ihtiyacı karşılama düzeyi düşüktür. Ayrıca eğitim düzeyleri yükseldikçe, ihtiyacı karşılama oranları da düşmektedir. Öte yandan bütün eğitim bilimleri programlarında belli ölçülerde Öğretim Ele manı ihtiyacının bulunduğu anlaşılmaktadır. Son olarak deneklerin, halen uygulanmakta olan staj çalışmalarını genellikle yetersiz bulduğu, parasız yatılılık veya bursluluk uygulaması konusunda ise, kısmen olumlu sayılabilecek görüşler taşıdıkları belirlenmiştir. Ill
Özet (Çeviri)
SUMMARY The evaluation of various approaches for the selection, training and employment of educational specialists constituting a significant factor in the process of realising in contemporary dimensions of the educational services constitutes the focal point of this study which aimed at the clarification of the existing situation, via obtainal of the comments of the academicians with regard to the multitude of venues applied and proposed to be applied in the realm of pedagogi cal sciences. The population of the study consists of the academic staffs working at the departments of educational Sciences of the education faculties of Gazi and Hacettepe Universities and Middle-East Techni cal University as well as of the Educational Sciences Faculty of the Ankara University. The survey method was adopted as the basic technique for the gathering of the data while the interview and lit erature search were used as supporting ones. The survey question naire was developed by the author with the contribution of field specialists. The gathered data were treated with percentual and fre- quential calculations and the chi-square method was utilised for the comparison of the differences between the groups while the contin gency and phi coefficients were selected in determining the dimen sions of the relations between the university, status and program variables. According to the findings, the population considers the existing programme structures at the graduate level in all educational pro grammes while there is a consensus for creating a prorgamme diver sification in line with the view regarding the requirements for a further deepening of the field at post-graduate level. The findings regarding the educational specialisation areas identified in the tenth national education council may be summar ised, as follows: The educational effort must be initiated directly at ivthe post graduate level instead of the graduate one in training man agement, training supervision, training planning and the measure ment and evaluation of training. The post graduate programmes in the training management and supervision must be made available particularly to the candidates of teachership background. As for the areas outside of those listed above, candidates having graduate di plomas in other domains should also be admitted to the post graduate programmes in addition to the education graduates to pro ceed to post-graduation titles. The types of points adopted for admission to the educational sciences graduate programmes in the student selection and place ment programmes are considered appropriate by a large majority of the population, although the current student selection system is deemed inadequate. This handicap is believed to be removable by adding the special admission examination and interviex techniques to the current student selection system. It is further demanded that priority should be granted to the branch teachers at the post graduate level. Likewise, the population is unanimous in stating that the ex pectations of the employing agencies cannot be met through the ex isting programme structures in the educational sciences area. It has thus become clear that the opinion favoring to increase the optional subjects in order to better train a manpower capable to cater for the different employer organisations for both the graduate and the post graduate levels. The level of both the subjects and the textbooks is low in meeting the needs from the viewpoint of content. Likewise, the gap increases as the eucational level rises. On the other hand, it has been ascertained that instructor need is felt in given quantities within all educational sciences programmes. Finally, the population is convince that the present practical field work implementation is generally insufficient and that it has only partially favorable opin ions regarding free internship and fellowship practices.