A:B:D (New York), Finlandiya, Singapur ve Türkiye'de öğretmen eğitimindeki dönüşümler (2000-2010)
Transformation in teacher education in USA (New York), Finland, Singapore and Turkey (2000-2010)
  1. Tez No: 342479
  2. Yazar: ERDEM AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu araştırmanın genel amacı öğretmen eğitimi alanında son 10 yılda ortaya çıkan dönüşümleri belirlemek, öğretmen eğitimi alanında başarılı olduğu kabul edilen Finlandiya ve Singapur ile öğretmen eğitiminde yeni yaklaşımların ve reformların öncüsü konumundaki A.B.D (New York) öğretmen eğitimi sistemlerini inceleyerek Türkiye?de öğretmen eğitimi alanında yapılacak yeniliklere katkıda bulunmaktır. Bu ülkelerin seçilmesinde gelişmişlik düzeyleri bakımından dünyanın önde gelen ülkeleri olmaları, TIMMS, PISA gibi sınavlarda dünyanın en başarılı ülkeleri arasında yer almaları ve farklı anakaralarda bulunmaları (Amerika, Avrupa, ve Asya) dikkate alınmış, araştırma için iyi bir örneklem olacakları düşünülmüştür. Araştırmada nitel veri toplama yöntemlerinden doküman incelemesi ve görüşme kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde 1. ve 2. araştırma soruları kapsamında betimsel analiz, 3. araştırma sorusu kapsamında ise içerik analizi teknikleri kullanılmıştır. Görüşme formunun oluşturulmasında uzman görüşüne başvurulmuş ve geribildirimler dikkate alınarak görüşme formuna son şekli verilmiştir. Görüşme yapılacak kişiler ölçüt örneklem tekniği ile belirlenmiş ve öğretmen eğitimi alanında ülkelerini temsil edebilecek düzeyde olan öğretim üyeleri arasından seçilmiştir. Görüşmeyi kabul eden toplam 11 öğretim üyesine görüşme öncesi izin formu ile birlikte araştırmanın amacını gösteren bir elektronik posta gönderilmiş ve gerekli izinler alınmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen ses kayıtları bilgisayar ortamına aktarılmış ve onaylanmaları için öğretim üyelerine tekrar gönderilmiştir. Öğretim üyelerinden alınan onay ve düzeltmeler dikkate alınarak görüşme metinlerinin çevirileri yapılmıştır. Çeviriler dil bilim uzmanı olan bir başka çevirmen tarafından yeniden düzenlenmiş ve metinlere son hali verilmiştir. Bu aşamadan sonra görüşme metinleri bir nitel analiz programına aktarılmış ve kodlama süreci gerçekleştirilmiştir. Kodlamalar arası tutarlığın hesaplanması için ölçme değerlendirme uzmanından kodlama sürecinin gerçekleştirilmesi konusunda katkı alınmıştır. Ölçme ve değerlendirme uzmanının belirlediği kodlar ile araştırmacı tarafından oluşturulan kodlar karşılaştırılmış ve temalara son şekli verilmiştir. Araştırma sonucunda; New York Eyaletinde No Child Left Behind ve Race To the Top politikalarının öğretmenlik mesleğini entelektüel zeminden teknisyenlik boyutuna taşıdığı, bu politikaların ayrıca üniversite temelli öğretmen eğitimi kurumlarına büyük bir zarar verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen eğitimine sağlanan finansal desteğin azaltıldığı eyalette öğretmen maaşlarının yeterli olmadığı ve mesleki gelişim çalışmaları için öğretmenlere bütçeden pay ayrılmadığı görülmüştür. Diğer yandan öğretmen adaylarının seçimine yönelik kapsamlı bir değerlendirme sürecinin uygulandığı eyalette, etkili bir insan gücü planlaması yapılmadığı ve popülist politikalar uğruna alternatif sertifika sağlayan kurumların hükümet tarafından desteklendiği sonucuna ulaşılmıştır. New York?ta araştırma ve bireysel gelişim odaklı öğretmen eğitimi paradigmalarının benimsendiği ancak uygulamada davranışçı ve işbaşında eğitim odaklı paradigmaların baskın olduğu görülmüştür. Farklı öğretmen eğitimi program modellerinin kullanıldığı eyalette öğretmen eğitimi kurumlarının kendi programlarını geliştirebildikleri ve merkeziyetçi olmayan bu sürecin olumlu bir süreç olarak değerlendirildiği sonucuna ulaşılmıştır. Ancak alternatif sertifika sağlayan kurumların sayılarının hızla artması nedeniyle kuram uygulama bağının sağlanamadığı ve bu kurumlarda çalışan akademisyenlerin birçoğunun öğretmenlik meslek bilgisinde birikimleri olmadığı görülmüştür. Öğretmen başına düşen 14 öğrenci ile New York OECD ülkeleri içinde iyi bir konumda olmasına karşın araştırma sonucu toplumun ve politikacıların öğretmenlik mesleğine yönelik olumsuz bakış açılarının mesleğe zarar verdiğini göstermiştir. New York?ta öğretmenlerin bir üst sertifikayı alabilmek için 175 saat zorunlu mesleki gelişim çalışmalarını 5 yıl içerisinde tamamlamaları gerektiği, bu nedenle çalışmalara yoğun bir katılımın olduğu araştırmanın bir diğer sonucudur. Finlandiya?da temel eğitim ve öğretmen eğitimi politikalarında yapılan tüm değişikliklerin 1968?deki Kapsamlı Okul Yasası çerçevesinde oluşturulduğu, öğretmen eğitiminde radikal değişimlere gidilmediği ve politik müdahalelerden kaçınıldığı görülmüştür. Yerel otoritelere geniş yetkilerin verildiği ülkede eğitim fakültelerine kendi programlarını geliştirme fırsatının sunulduğu, bu durumun öğretmen eğitiminde niteliği artırdığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen adaylarının kapsamlı bir seçim sürecinden geçtiği ve toplumun öğretmenlik mesleğine karşı olumlu bir bakış açısına sahip olduğu görülmüştür. Diğer yandan araştırma sonucu araştırma temelli öğretmen eğitimi paradigmasının benimsendiği ve uygulamaya da etkili bir şekilde yansıtıldığını göstermiştir. Öğretmen eğitimi program modeli olarak farklı modellerin kullanıldığı ülkede öğretmen eğitiminin yüksek lisans düzeyini kapsayacak şekilde yapıldığı sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen başına düşen 14 öğrenci sayısı ile Finlandiya?nın OCED ülkeleri içinde çok iyi bir konumda olduğu, öğretmenlere sağlanan özerklik ve sosyal imkânlar neticesinde mesleğe yoğun bir talebin olduğu görülmüştür. Singapur?da devletin öğretmen yetiştirme sistemine ayırdığı yüksek bütçe ile sağladığı finansal desteğin son derece tatminkâr olduğu, bu destek ile sisteme nitelikli adayların çekilmeye çalışıldığı görülmüştür. Araştırma kapsamında ulaşılan önemli bir sonuç, öğretmen adaylarına yönelik kapsamlı bir değerlendirme sürecinin varlığıdır. Singapur?da öğretmen eğitiminde bireysel gelişim odaklı öğretmen eğitimi paradigmasının baskın olduğu, ancak kuram-uygulama bağının istenilen düzeyde sağlanamadığı araştırmanın önemli bir diğer sonucudur. Farklı öğretmen eğitimi program modellerin uygulandığı ülkede öğretmenlik uygulamasının lisans düzeyinde anlaşma yapılan diğer ülkelerde gerçekleştirilebilmesi araştırmanın önemli bir diğer sonucudur. Öte yandan Ulusal Eğitim Kurumu?na sağlanan özerklik ve destek ile bu kurumun öğretmen eğitiminde niteliği artırdığı görülmüştür. İlköğretim okullarında öğretmen başına düşen 17 öğrenci sayısı ile Singapur?un OECD ortalamasının altında olduğu, öğretmenlerin aldığı maaş itibariyle ise Singapur?un OECD ülkeleri ortalamasının bir hayli üzerinde olduğu araştırmanın sonuçlarını oluşturmaktadır. Mesleki gelişim için öğretmenlerin zorunlu olarak katılmaları gereken 100 saatlik çalışmaların finansmanının Ulusal Eğitim Kurumu tarafından karşılandığı ve çalışmalar sonucunda öğretmenler ödüllendirildiği için çalışmaların etkin bir şekilde yürütüldüğü görülmüştür. vi Türkiye?de merkeziyetçi YÖK sisteminin varlığı dolayısıyla üniversitelerin kendi programlarını hazırlayamadığı, uygulayıp değerlendiremediği ve farklı program modellerini deneyip araştırma bulgularıyla değerini ortaya koyamadığı; bu durumun önemli bir zayıflık ve tehdit olarak algılandığı görülmüştür. Ayrıca, yalnızca bilişsel özellikleri ölçen çoktan seçmeli sorulardan oluşan bir sınavın öğretmen adaylarının seçiminde son derece yetersiz olduğu, daha nitelikli bir değerlendirme yapılabilmesi için merkezi sınav yanında görüşme, portfolyo, öğretmen değerlendirmeleri, öğretmenlik mesleğine yönelik tutum ölçeği, değer ölçeği gibi ölçme araçlarının da işe koşulması gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Sertifika programlarının öğretmenliği entellektüel ve profesyonel bir zeminden, teknisyenlik boyutuna indirgediği ve bu programların öğretmen eğitimine büyük zararlar verdiği sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmen eğitimi alanında tutarlı ve uzun soluklu politikalara gereksinim olduğu, bu nedenle öğretmen eğitiminde yapılacak değişimlerin bireysel algı temelli değil, araştırma sonuçlarına dayalı olarak yapılması ve uygulama sürecinde sık değişikliklerden kaçınılması gerektiği araştırmanın bir diğer sonucunu oluşturmaktadır. Diğer yandan mevcut eğitim fakültelerinin sayısının ve niteliğinin gözden geçirilerek özellikle vakıf üniversiteleri ile yeni açılan devlet üniversitelerinde eğitim fakültesi açılmaması konusunda önlemlerin alınması gerektiği araştırmanın bir diğer önemli sonucudur. Ayrıca, Türkiye?de gerek politika gerekse program düzeyinde öğretmen eğitimi paradigması olarak araştırmacı ve bireysel gelişim odaklı paradigmaların dile getirildiği, ancak uygulamada davranışçı paradigmanın egemen olduğu görülmüştür. İlköğretim okullarında öğretmen başına düşen 27,6 öğrenci sayısı ile Türkiye?nin OECD ortalamasının üzerinde olduğu, öğretmenlerin aldığı maaş itibariyle ise Türkiye?nin OECD ülkeleri ortalamasının bir hayli altında olduğu araştırmanın diğer sonuçlarını oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
The general purpose of this study is to identify the transformation in teacher education in the last 10 years and to contribute into forthcoming innovations in the field of teacher education in Turkey by analyzing the systems of teacher education in Finland and Singapore, acknowledged as being successful in the field of teacher education and the U.S.A. (New York), being in the leading position in new approaches and reforms in teacher education. During the selection process, the facts that these countries are the leading ones in the world regarding their development level; that they are the most successful countries in international evaluations such as TIMMS, PISA and that they are located in different continents (America, Europe and Asia) were taken into consideration and therefore they were expected to be good samples for the study. Two of the qualitative research methods, document analysis and interview methods, were used in the study. Data were analyzed using descriptive analysis technique within the scope of the 1st and 2nd research questions and content analysis technique for the 3rd research question. During the formation of the interview questions, expert opinion was gathered and the final version of the form was developed in the light of the feedback from them. The interviewees were determined using criteria sampling technique and were selected among faculty members who would be able to successfully represent their countries in the field of teacher education. 11 faculty members accepted to participate in the interview. A consent form together with an e-mail introducing the purpose of the study was sent to the faculty members and necessary permissions were received. The recordings obtained through the interviews were transferred to the computer; the transcripts were written and then were sent back to the faculty members for final confirmation. In the light of feedback from the faculty members, the interview texts were organized and translated into Turkish. The translations were sent to another translator, a linguistics specialist, and the texts were finalized according to the feedback from the translator. After this process, the interview texts were transferred into a qualitative analysis program and the coding process was performed. In order to calculate the consistency among codes, the data were sent to a specialist in the field of measurement and evaluation and he was asked to perform the coding process. The codes from this specialist and the codes of the researcher were compared and the themes were finalized. In terms of New York, it has been concluded that the policy titled ?No Child Left Behind and Race to the Top? in New York degrades the teaching profession from an intellectual basis to a technicional dimension and also these policies give a big harm to university-based teacher education institutions. It has been found out that the wages of the teachers are not satisfactory in the state where the financial support to teacher education has been decreased and no share is spared from the budget for teachers to pursue professional development programs. Moreover, it has been concluded that there is no effective manpower plan and the institutions providing alternative certificates are supported by the government for the sake of some populist policies in the state where a comprehensive evaluation process is applied for the selection of teacher candidates. It has also been observed that behaviorist and apprenticeship based paradigms are dominant in New York though research and personalistic based teacher education paradigms are embraced. It has been concluded that teacher education institutions are able to develop their own curriculum and this decentralized process is evaluated as a positive process in the state where different teacher education programs are applied. However, it has been viewed that as a result of the rapid increase in the number of alternative certification institutions, theory application link cannot be provided and the academicians who work in those institutions do not have satisfactory professional knowledge. The research has revealed that the negative viewpoints of the society and the politicians towards teaching profession give harm to the profession even though New York has a good position among the other OECD countries with 14 students per teacher. Another result of the study is that teachers have to complete a 175-hour-compulsory professional training program within 5 years to get a higher level certificate and thus there is an active participation in these programs. In terms of Finland, it has been recognized that all changes in basic education and teacher education policies were constructed within the framework of Comprehensive School Policy of 1968; there were no radical changes in teacher education and political interventions were avoided. Education faculties were given an opportunity to develop their own curriculum in a country where local authorities held broad range of authority, which has been concluded to increase the quality in teacher education. It has been viewed that teacher candidate go through a comprehensive selection process and there is a positive viewpoint towards teaching profession in the society. Furthermore, the result of the research has shown that research-based teacher education paradigm has been embraced and effectively reflected in the application process. It has been concluded that teacher education is implemented including post graduate education in the country where different teacher education program models are applied. It has been observed that Finland has a really good position among other OECD countries with 14 students per teacher and there is an intense demand towards teaching profession due to autonomy and social opportunities provided to teachers. In terms of Singapore, it has been observed that the budget the government has spared for the teacher education system and the financial support it provides are highly satisfying and qualified candidates are attracted to the system with this support. An important finding obtained within the research is the existence of a comprehensive evaluation process related to teacher candidates. The other important finding of the research is the dominance of personalistic teacher education paradigm though the link between theory-application is not satisfactorily maintained. That in this country where various teacher education program modals are applied teaching process can be applied in other countries with which they have agreements is another important finding of the research. Moreover, with the autonomy and support provided to National Education Institution, this institution was able to develop the quality in teacher education. The facts that Singapore is below the average of OECD with 17 students per teacher and considerably above the average of OECD with wages of the teachers are other findings of the research. It has also been observed that the 100-hour-programs which teachers are obliged to participate in are x financed by National Education Institution and that the programs are effectively held as teachers are rewarded at the end of the programs. In terms of Turkey, the result of the study has indicated that an extreme YÖK centered system does not give universities the opportunity to implement and evaluate their own curriculum and put forward the efficiency of different curriculum applications with the help of their research findings and therefore this condition is perceived as an important weakness and threat. Furthermore, it has been concluded that an evaluation consisting of multiple choice questions which test the cognitive level is extremely insufficient in choosing teacher candidates and that measures such as interviews, portfolio files, teacher assessments, inventories about teaching profession should be used in addition to the central test to have a more thorough evaluation. It has also been concluded that alternative certificate programs are degrading teaching into technician level from an intellectual and professional level and these programs create big threats to teacher education. Another conclusion is that consistent and long-termed policies are necessary in teacher education and therefore the changes to be made in teacher education should not be based on individual perceptions, but should be based on research results and frequent changes should be avoided in policy making and implementation. Another important result of the study is that necessary precautions should be taken to prevent the establishment of education faculties, especially in foundation universities and new state universities by examining the quantity and quality of existing education faculties. Moreover, it has been observed that in Turkey research based and individual development based paradigms are claimed to take part as teacher education paradigm both in politics and curriculum levels, but in reality behaviorist paradigm is dominant in practice. In terms of student pupil ratio (27,6) in primary education, Turkey can be categorized among the countries over the OECD average (20) whereas in terms of actual salaries that teachers are paid, Turkey could be regarded well beyond the average of the OECD countries.