Ankara ili ilköğretim okulları öğretmenlerinin eğitim sendikalarından, sendikacıların öğretmenlerden beklentileri
- Tez No: 41523
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İNAYET PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
141 BÖLÜM vn ÖZET, SONUÇ VE ÖNERİLER Araştırmanın bu bölümünde yapılan çalışmalar özetlenmiş, sonuçlar açıklanmış ve öneriler geliştirilmiştir. Özet Bu araştırmanın genel amacı, ilköğretim okullarında çalışan öğretmenlerin eğitim sendikalarından, eğitim sendikacılarının öğretmenlerden beklentilerini saptamaktır. Bu amaca ulaşabilmek için Ankara İline bağlı sekiz ilçedeki ilköğretim okulları öğretmenleriyle, eğitim sendikaları yönetiminde görevli olan üyeler araştırma evrenini oluşturmuştur. İlköğretim okullarının fazla olması ve ilçelere dağılımı gözönüne alınarak yansızlık kuralına göre örnekleme yoluna gidilmiştir. Uzman görüşü alındıktan sonra öğretmenler ve sendikacılar için olmak üzere iki anket geliştirilmiştir. Öğretmenler için geliştirilen anket üç bölümden oluşmuştur. Bu bölümler; >>- öğretmenlere ilişkin kişisel bilgiler, öğretmenlerin sendikalarla ilişkileri ve öğretmenlerin sendikacılardan beklentileri'dir. Sendi¬ kacılar için geliştirilen anket de; sendikacılara ilişkin kişisel bilgiler ve sendikacıların öğretmenlerden beklentileri konulu iki bölümden oluşmuştur. Geliştirilen beşli dereceleme ölçekli anket örneklem olarak seçilen ilköğretim okullarında ve eğitim sendikalarında araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Toplanan veriler bilgisayara yüklenmiş ve SPSS Programı uygulanarak istatistik çözümleme142 yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar ağırlıklı ortalamaya göre önem sırasına dizilmiştir. Öğretmenler ve sendikacılar için aritmetik orta¬ lama, frekans, yüzde ve standart sapma hesaplanmış ve yorumda kullanılmıştır. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin ve branş öğretmenlerinin sendikacılardan beklentileri ile sınıf öğretmeni ve branş öğretmeni sendikacıların öğretmenlerden beklentileri arasında.05 düzeyinde anlamlı fark olup olmadığını kontrol için“t”testi uygulanmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Sendikacıların üye oldukları sendikalarla öğretmenlerden beklentileri arasında anlamlı fark olup olmadığını araştırmak için varyans analizi yapılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır. Sonuçlar Araştırmanın amacına ve alt amaçlarına göre elde edilen sonuçlar: 1-Türkiye'deki günümüz eğitim işkolu sendikalarının amaç, yapı ve işleyişinde farklılıklar vardır. 2-Öğretmenlerin sendikalara üye olmamalarının temel ne¬ deni: eğitim işkolu sendikalarının yasal dayanaklarının olma¬ masıdır. 3-Daha önce bir öğretmen örgütüne üye olan öğretmenlerin üye olmayan öğretmenlere göre katılımcı özelliği daha fazladır. 4-Öğretmenlerin özlük haklarına ilişkin eğitim sendika¬ larından en önemli beklentilerini; öğretmenlerin ekonomik hak¬ larının düzenlenmesinde, eğitim sendikalarının etkili olmaları ko¬ nusu oluşturmakladır.143 5-Sınıf öğretmenlerinin ve branş öğretmenlerinin özlük haklarına ilişkin; eğitim sendikalarının, üyelerine hukuksal yardım yapmaları, öğretmenlerin izin haklarının düzenlenmesinde, atama ve nakillerinde ve meslekte yükselmelerinde etkili olmaları konu¬ sundaki beklentileri arasındaki fark anlamlıdır. Buna karşılık; eğitim sendikalarının; öğretmenlerin, ekonomik haklarının düzenlenmesinde etkili olmaları, sorunlarının çözümünde danışmanlık yapmaları, sendikal haklar için çalışmaları ve öğretmenlerin meslekte ilerlemelerinde etkili olmaları konusunda¬ ki, beklentileri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 6-Öğretmenlerin yönetime katılmaya ilişkin eğitim sendika¬ larından en önemli beklentilerini; sendika yöneticilerinin üyeler tarafından seçilmesi oluşturmakte^'ı.'. 7-Sınıf öğretmenlerdin ve branş öğretmenlerinin yönetime katılmaya ilişkin eğitim sendikalarından; sendika yöneticilerinin üyeler tarafından seçilmesi ve sendikalarda katılımcı-demokratik ortamın yaratılması konusundaki, beklentileri arasında anlamlı fark bulunmuştur. Eğitim sendikalarının bünyelerinde etkili dene¬ tim organı olması, okullarda demokratik ortam yaratmada okul yönetimine yardımcı olma, okul yöneticilerinin öğretmenler tarafından seçilmesine yardımcı olma, mesleki standartlar koyarak işyerinde verimi arttırma, okul yönetimleriyle ve okullarla ilgili gönüllü kuruluşlarla işbirliği yapma, öğretmenlerin okul yönetimlerine katılmasını sağlama, sendika harcamalarının devlet tarafından denetlenmesi ve sendikaların bir siyasi görüşü benimse¬ meleri konusunda sınıf öğretmenlerinin ve branş öğretmenlerinin beklentileri arasında anlamlı bir fark yoktur.144 8-Öğretmenlerin eğitime ilişkin eğitim sendikalarından en önemli beklentilerini; eğitim sendikalarının, eğitim sisteminin so¬ runlarının çözümünde MEB.na yardımcı olmaları konusu oluşturmaktadır. 9-Sınıf öğretmenlerinin ve branş öğretmenlerinin eğitime ilişkin eğitim sendikalarından; eğitim sisteminin sorunlarının çözümünde MEB'na yardımcı olmaları, eğitim alanında bilimsel araştırmalar yapmaları, eğitim politikalarının oluşturulmasına katılmaları ve eğitim programlarının içeriğinin saptanmasında etki¬ li olmaları konusundaki, beklentileri arasında anlamlı bir fark bu¬ lunmuştur. Ancak; öğretmenlerin mesleki eğitimlerinde eğitim sen¬ dikalarının etkili olmaları konusundaki beklentileri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 10-Öğretmenlerin sosyal etkinliklere ilişkin eğitim sendika¬ larından eıı önemli beklentilerini; eğitim sendikalarının yaptıkları sendikal çalışmaları basın yoluyla halka duyurmaları konusu oluşturmaktadır. 11-Sınıf öğretmenleri ve branş öğretmenlerinin eğitim sen¬ dikalarından; yapmış oldukları sendikal çalışmaları basın yoluyla halka tanıtmaları, kendi aralarında işbirliği yapmaları, uluslararası sendikal kuruluşlarla ilişkilerde bulunmaları, birbirlerine ilişkin olumsuz propaganda yapmamaları, işçi-memur sendikalarıyla yerel ve ulusal düzeyde işbirliği yapmaları, ekonomik, siyasal ve toplum¬ sal olaylara karşı duyarlı olmaları sosyo-kültürel etkinliklerde bu¬ lunmaları ve eğitim alanında birden fazla sendika bulunması konu¬ sundaki beklentileri arasında anlamlı bir fark yoktur.. i149 16- Sendikalar, sendikacılığı ve eğitimi ilgilendiren konular da bilimsel araştırmalar yapmalıdırlar. 17- Öğretmenlerin daha büyük bir kısmı yönetici etkisinde kalmadan sendikalara üye olmalıdırlar. 18- Sendikaların gelirlerini oluşturan üyelik aidatlarını öğretmenler düzenli olarak ödemelidirler. 19- Öğretmenler, sendikaların düzenlediği bilimsel ve eğitsel etkinliklere isteyerek katılmalıdırlar. 20- Öğretmenler, sendikal ve eğitsel konularda kamuoyu oluşturmada sendikalara yardımcı olmalıdırlar. 21- Öğretmenler, üyesi oldukları sendikaların değişip yeni- lenebilmesi için çaba harcamalıdırlar.146 lunmuşlur. Sendikaların düzenlediği bilimsel toplantı, konferans gibi etkinliklere katılma, sendikalarının çalışma komitelerine gönüllü olarak katılma, sendikalarının kararlarına uyma ve sendi¬ kalarına her türlü desteği verme konularındaki, beklentileri arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır. 17-Sendikacıların eğitime ilişkin öğretmenlerden beklenti¬ lerinin en önemlisini; öğretmenlerin, üyesi oldukları eğitim sendi¬ kalarının çalışmalarını izlemeleri konusu oluşturmuştur. 18-Sınıf öğretmeni ve branş öğretmeni sendikacıların eğitime ilişkin öğretmenlerden; üyesi oldukları eğitim sendika¬ larının çalışmalarım izlemeleri, sendikalarının yayınlarını izlemele¬ ri, sendikaların üyelerini yetiştirme ve eğitim çalışmalarına katılmaları ve işyerinde sendikanın koyduğu mesleki standartlara uygun çalışmaları» konusundaki beklentileri arasında anlamlı bir fark yoktur. 19-sendikacıların üye oldukları sendikalar ile eğitime ilişkin öğretmenlerde-i; işyerinde sendikanın koyduğu mesleki standartlara uygun çalışmaları konusundaki, beklentileri arasında anlamlı bir fark vardır. Eğitime ilişkin diğer konulardaki beklentile¬ ri arasında ise anlamlı bir fark yoktur. 20-Sendikacıların tamuma ilişkin öğretmenlerden beklenti¬ lerinin en önemlisini; öğretmenlerin sendikal konularda kamuoyu oluşturmada eğitim sendikalarına yardımcı olmaları konusu oluşturmaktadır. 21-Sınıf öğretmeni ve branş öğretmeni sendikacıların tanıtıma ilişkin öğretmenlerden; sendikal konularda kamuoyu oluşturmada sendikalara yardımcı olmaları, halkı eğitim konusun-i 147 da bilinçlendirmeleri ve sendikal etkinlikleri üye olmayan öğretmenlere tanıtmaları, konularındaki beklentileri arasında an¬ lamlı bir fark yoktur. 22- Sendikacıların üye oldukları sendikalar ile tanıtıma ilişkin öğretmenlerden; çevreyle iyi ilişkiler kurarak halkı eğitim ko¬ nusunda bilinçlendirmeleri, konusundaki beklentileri arasında an¬ lamlı bir fark vardır. Buna karşılık; sendikal konularda kamuoyu oluşturmada eğitim sendikalarına yardımcı olma, sendikal etkinlik¬ leri üye olmayan öğretmenlere tanıtmaları, konusundaki beklentile¬ ri arasında anlamlı bir fark yoktur. Öneriler İlköğretim okullarında görev yapan öğretmenlerin eğitim sendikalarından, eğitim sendikacılarının da üye oldukları sendika¬ lara göre öğretmenlerden bazı konulardaki beklentileri arasında anlamlı farklar vardır. Ancak eğitim sisteminin sorunlarının çözülmesi, öğretmenlerin verim düzeylerinin arttırılması ve sendi¬ kaların daha aktif bir hale gelebilmeleri için şunlar önerilebilir. 1-Anayasa'da ve yasalarda gerekli değişiklik yapılarak zaman kaybedilmeden sendikalar yasası çıkarılmalıdır. 2-Öğretmenlerin okuma alışkanlığını devam ettirmeleri ve kendilerini yenilemeleri için olanaklar yaratılmalıdır. 3-Öğretmenlerin ekonomik durumları ve çalışma koşulları 'düzeltilmelidir. 4-Sendikalar, öğretmenler arasında herhangi bir nedenden dolayı ayrımcı bir işlemin yapılmasında etkili olmamalıdırlar.148 5- Sendikalar, üyelerinin ihtiyacı olduğunda hukuksal yardım yapmalıdırlar. 6- Sendikalar, öğretmenlerin sorunlarının çözümünde danışmanlık yapmalıdırlar. 7- Sendikalar, yapılarını oluştururken etkili denetim organ larına yer vermeli ve bunların rahat çalışması için gerekli ortamı sağlamalıdırlar. 8- Sendikalar, öğretmenlerin daha büyük bir kısmının üye olması için sendikalar hakkındaki kötü imajı değiştirmeli ve bir si yasi partinin izleyicisi olmadığını göstermelidirler. 9- Eğitim işkolundaki sendika fazlalığının önüne geçilmeli ve gücün parçalanması önlenmelidir. Eğer birden fazla sendika ola caksa, iki sendikayla yetinilmelidir. 10- Sendikacılar, okul yönetimleriyle ve okullarla ilgili gönüllü kuruluşlarla sürekli ilişki içerisinde olmalıdırlar. 11- Sendikalar, kamuoyu oluşturmak için basın-yaym ku ruluşlarından etkin bir şekilde yararlanmalıdırlar. 12- Eğitim sendikaları ülke sorunlarına (ekonomik, siyasal ve toplumsal) karşı duyarlı olmalıdırlar. 13- Eğitim sisteminin sorunlarının çözümünde sendikalar MEB ile işbirliği yapmalıdırlar. 14- Sendikalar, eğitim politikalarının oluştuı ulması süreçlerine etkili bir şekilde katılmalıdırlar. 15- İşci-memur sendikaları ve eğitim sendikaları yerel, ulu sal ve uluslararası düzeyde etkili bir işbirliği yapmalıdırlar.149 16- Sendikalar, sendikacılığı ve eğitimi ilgilendiren konular da bilimsel araştırmalar yapmalıdırlar. 17- Öğretmenlerin daha büyük bir kısmı yönetici etkisinde kalmadan sendikalara üye olmalıdırlar. 18- Sendikaların gelirlerini oluşturan üyelik aidatlarını öğretmenler düzenli olarak ödemelidirler. 19- Öğretmenler, sendikaların düzenlediği bilimsel ve eğitsel etkinliklere isteyerek katılmalıdırlar. 20- Öğretmenler, sendikal ve eğitsel konularda kamuoyu oluşturmada sendikalara yardımcı olmalıdırlar. 21- Öğretmenler, üyesi oldukları sendikaların değişip yeni- lenebilmesi için çaba harcamalıdırlar.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Taş, Ali“The expectations of primary school teachers from education unions and expectations of education unions from pri mary school teachers in Ankara”, M.S. Thesis, (Supervisor, Yrd.Doç.Dr. İnayet PEHLİVAN). Xl+180 s. The aim of this research is to find out the expectations of primary school teachers from education unions and expectations of education unions from primary school teachers. Data have been analyzed statistically by SPSS program on computer. Arithmetic avarage, standart deviation, persentage, fre quency, t-test and analysis of variance have been estimated for the commentation of the results. The following results are obtained. There are significant dif ference between class teacher's and branch teacher's expectations from unions, on some subjects. In contrast there are not, signifi cant difference between class and branch teacher unionist's expec tations from teachers. But it was realized meaningful difference be tween unionists's expectations from teachers on some subjects. The unionist's expectations change according to union that they belong to. The most important expectations of teachers from unions are: The union should be effective on the determination of teachers economic rights and helpful to the Ministry of National Education about solving educational problems, and also unions should inform the public about their activities. Besides, the union administrators should be elected members. The expectations of unions from teachers are: More teacher should be the member of unions, teachers should participate and fallow the activities of unions, and be helpful to establish the pub lic opinion. 154