Electronically tunable microwave bandstop filter design and implementation
Elektriksel olarak ayarlanabilir mikrodalga bant durduran süzgeç tasarım ve üretimi
- Tez No: 269054
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Günümüz geniş bantlı mikrodalga uygulamalarında almaçlar, sistemin kendisinden veya düşman vericilerinden kaynaklanan parazit sinyallere karşı oldukça duyarlıdır. Elektriksel olarak ayarlanabilir bant durduran süzgeçler kullanılarak bu parazit sinyaller değişen frekans koşullarına uyum sağlayacak şekilde engellenebilmektedir. Bu tezde, mikrodalga frekanslarında çalışan elektriksel olarak ayarlanabilen süzgeç tasarım teknikleri araştırılmaktadır. Burada amaç düşük Q faktörlü rezonatörler ile ayarlanabilme yeteneği olan dar bantlı bant durduran (ya da çentik) süzgeç tasarımına izin veren topolojileri bulmaktır. Ayarlanabilme özelliği elektriksel olarak ayarlanabilir kapasiteler, özellikle varaktör diyotlar, kullanarak sağlanacaktır. Bu amaçla, ilk olarak doğrudan bant durduran süzgeç teknikleri araştırılmış ve performansları incelenmiştir. Daha sonra kayıplı devre elemanları ile yüksek kalitede bant durduran süzgeç tasarımına imkan veren faz iptalleşmesi yaklaşımı tanıtılmış ve incelenmiştir. Son olarak ise tüm-geçiren süzgeç yaklaşımı denilen yeni bir çentik süzgeç tasarım tekniği tanıtılmıştır. Bu yaklaşım sistematik bir tasarım yöntemi kullanılmasını sağlamaktadır ve düşük Q faktörlü rezonatörler ile oldukça iyi ayarlanabilir çentik süzgeçlerin tasarlanabilmesini sağlamaktadır. Bu yaklaşımını kullanan üç süzgeç topolojisi verilmiştir ve performansları incelenmiştir. Ayrıca bu üç topoloji kullanılarak X-Bantta çalışan ilk örnek ayarlanabilir çentik süzgeçler tasarlanmış ve üretilmiştir.
Özet (Çeviri)
In modern broadband microwave applications, receivers are very sensitive to interference signals which can come from the system itself or from hostile emitters. Electronically tunable bandstop filters can be used to eliminate these interference signals with adaptation to changing frequency conditions. In this thesis, electronically tunable bandstop filter design techniques are investigated for microwave frequencies. The aim is to find filter topologies which allow narrowband bandstop or `notch? filter designs with low-Q resonators and with tuning capability. Tunability will be provided by the use of electronically tunable capacitors, specifically varactor diodes. For this purpose, firstly direct bandstop filter techniques are investigated and their performances are analyzed. Then phase cancellation approach, which enables high quality bandstop filter design with lossy circuit elements, is introduced and analyzed. Lastly, a novel notch filter design technique called as all-pass filter approach is introduced. This approach allows a systematic design method and enables to design very good tunable notch filter characteristics with low-Q resonators. Three filter topologies using this approach are given and their performances are analyzed. Also prototype tunable notch filters operating in X-Band are designed and implemented by using these three topologies.