Design, modeling, guidance and control of a vertical launch surface to air missile
Dik fırlatılan karadan havaya bir füzenin tasarım, modelleme, güdüm ve kontrolü
  1. Tez No: 269055
  2. Yazar: RAZİYE TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖZGÜR ATEŞOĞLU, PROF. DR. M. KEMAL LEBLEBİCİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Yüksek manevra kabiliyeti gerekliliği ve dikay fırlatma özelliği, yüksek hücum açılarında etkin olan geleneksel olmayan kontrol teknolojilerini tetiklemiştir. Bir çok füze uygulamalarında, bu istek aerodinamik kontrol ile birlikte itki vektör kontrol teknolojilerinin kullanımını gerektirmektedir.Bu çalışmada, dikey fırlatılan aerodinamik ve itki vektör kontrol teknolojilerine sahip bir füzenin doğrusal olmayan modellemesi ve dinamik analizi araştırılmıştır. Aerodinamik kuvvet ve moment modellemesi, farklı davranışlara sahip yüksek hücum açısı aerodinamik özellikleri içermektedir. Ayrıca aerodinamik ve itki vektör kontrol yüzeylerinin birlikte hareket ettirildiği (karma kontrol) kontrol tipini de kapsamaktadır. Bu model üzerinde itki vektör kontrol ve aerodinamik kontrolün etkinlik analizleri yapılarak, uçuş safhalarında etkinliklikleri belirlenmiştir. Farklı otopilot tasarımları karma kontrol yapısı içerisinde hazırlanmıştır. Arafaz ve son güdüm algoritmaları modellenmiş ve manevra yapan hedefler de dahil olmak üzere çeşitli hedefler üzerinde performansları değerlendirilmiştir. Kayarak dönen füze yaklaşımı, ilk dönüş manevrası için değiştirilmiş ve farklı bir dönüş manevrası önerilmiştir. Sonrasında, kritik manevraları ve karma kontrol katsayısı gerçek kodlu bir genetik algoritma ile eniyilenmeye çalışılmıştır. Eniyileştirme çalışmaları, alçak irtifadaki hedefler için hızlı dönüş manevrası, karma kontrol oranı ile birlikte yakalama manevrası ve son olarak da çarpışma manevrasına yönelik olarak yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The recent interests in the necessity of high maneuverability and vertical launching triggered namely the unconventional control design techniques that are effective at high angle of attack flight regimes. For most of missile configurations, this interest required thrust vector control together with conventional aerodynamic control.In this study, nonlinear modeling and dynamical analysis of a surface to air missile with both aerodynamic and thrust vector control is investigated. Aerodynamic force and moment modeling of the presented missile includes the challenging high angle of attack aerodynamics behavior and the so called hybrid control, which utilizes both tail fins and jet vanes as control surfaces. Thrust vector and aerodynamic control effectiveness is examined during flight envelope. Different autopilot designs are accomplished with hybrid control. Midcourse and terminal guidance algorithms are implemented and performed on target sets including maneuverable targets. A different initial turnover strategy is suggested and compared with standard skid-to-turn maneuver. Comparisons of initial roll with aerodynamic and thrust vector control are examined. Afterwards, some critical maneuvers and hybrid control ratio is studied with a real coded genetic algorithm. Rapid turnover for low altitude targets, intercept maneuver analysis with hybrid control ratio and lastly, engagement initiation maneuver optimization is fulfilled.