Elektronik olarak ayarlanabilir mikroşerit ikileyici tasarımı
Electronically tuned microstrip diplexer design
  1. Tez No: 533019
  2. Yazar: ENGİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN GÖRÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez kapsamında, elektronik olarak ayarlanabilir mikroşerit ikileyici tasarımı sunulmaktadır. Tasarlanan ayarlanabilir ikileyicinin kanalları birbirinden bağımsız olarak kontrol edilmektedir. İlk olarak, ikileyiciye ait kanallar için arzu edilen merkez frekanslarda geçme bandları elde etmek amacıyla farklı elektriksel uzunlukta iki adet çift modlu kare halka rezonatör tasarlanmaktadır. Daha sonra, elde edilen geçme bandlarının merkez frekans ayarlanabilirlikleri incelenmektedir. Ayarlanabilirlik işlemi, değişken kapasitans karakteristiğine sahip varaktör diyotlar kullanılarak elektronik olarak gerçekleştirilmektedir. Ayrıca, varaktör diyotlardaki kapasitans değişimlerine bağlı olarak filtre karakteristiği kontrolü incelemeleri gösterilmektedir. Teorik sonuçlar, tasarlanan rezonatöre ait çift-tek mod eşdeğer devre modelleri ortaya konularak elde edilmektedir. Rezonatör tasarımlarından sonra, ayarlanabilir geçme bandına sahip iki filtrenin tek bir devrede birleştirilmesi suretiyle ikileyici tasarlanmaktadır. Simülasyon sonuçlarının geçerliliğinin ortaya konulabilmesi adına tasarlanan ayarlanabilir ikileyici imal edilmiş ve ölçüm işlemleri gerçekleştirilmiştir. Üretilen ikileyiciye ait ölçüm sonuçlarının simülasyon sonuçları ile uyum içerisinde olduğu gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the electronically tunable microstrip diplexer design is presented. Designed tunable diplexer channels can be controlled with independently of each other. Firstly, two dual-mode square loop resonators with different electrical lengths are designed to obtain two separate passbands at the desired central frequencies for the channels of the diplexer. Then, the center frequencies tunability of obtained passbands is investigated. Tuning operation is realized electronically by using varactor diodes with variable capacitance characteristic. In addition, the filter characteristic control obtained depend on capacitance changes in varactor diodes is also shown. Theoretical results are obtained by introducing the even - odd mode equivalent circuit models of the designed resonator. After the resonator designs, the diplexer is designed by means of combining the configurations of the two filters with a tunable passband in a single circuit. The tunable diplexer is fabricated and measured to verify validity of simulation results. Measured results of the fabricated diplexer are illustrated to be in good agreement with simulation results.