X-band high power ferrite phase shifters
X-bant yüksek güçlü ferit faz kaydırıcılar
- Tez No: 269056
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM AYDIN ÇİVİ, DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Ferit faz kaydırıcılar pasif faz dizili anten sistemlerinde kullanılan en önemliyapılardan bir tanesidir. Modern radar sistemlerinde gönderme hattında bulunanelemanların yüksek mikrodalga güç seviyelerine dayanabilmeleri gerekmektedir.Ayrıca radar mesafesi antenden gönderilen mikrodalga güce balı olduundan fazkaydırıcıların düük kayıplarla çalımaları önemlidir. Bu konuda ferit faz kaydırıcılarfaz dizili radar sistemleri için gerekli olan performans karakteristiklerinisalamaktadır. Bu tezde, X-Bant'ta çalıan Reggia-Spencer tipi ve ikiz-toroid tipiferit faz kaydırıcıların tasarımları, benzetimleri, üretimi ve ölçümleri anlatılmıtır.Gerçeklenen ferit faz kaydırıcılardan alınan ölçümler benzetim sonuçlarıylakıyaslanmıtır. Elektromanyetik benzetimler CST kullanılarak yapılmıtır.
Özet (Çeviri)
Ferrite phase shifters are key components of passive phased array antenna systems.In a modern radar system, microwave components in the transmit path should handlehigh microwave power levels. Also low loss operation in phase shifters is critical,since radar range depends on the microwave power transmitted from the antennas. Inthis respect, ferrite phase shifters provide required performance characteristics forphased array radar systems. In this thesis, Reggia-Spencer type and twin-toroid typeferrite phase shifters operating at X-Band are designed, simulated, fabricated andmeasured. Measurements of the fabricated ferrite phase shifters are compared withsimulation results. Electromagnetic simulations are performed using CST.