Urban transportation: Sections at minus
Kentsel ulaşım: Yer altı kesitleri
  1. Tez No: 269072
  2. Yazar: EZGİ EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışma, 20. Yüzyılın ikinci yarısından sonra inşa edilen kentsel yeraltı ulaşım yapılarına odaklanmaktadır. Seçilen örnek projelerin tanıtım ve değerlendirmelerinin yanı sıra, kentlerdeki fiziksel oluşumlar ve ulaşım politikaları ile karşılıklı etkileşim halinde olan hız ve zaman kavramları tartışmaya açılmıştır. 1960 sonrası kentsel ulaşım teknolojilerinde meydana gelen gelişmeler, günümüzün çok modlu ve çok katmanlı kentsel ulaşım merkezlerinin oluşmasına sebep olan diğer etmenler olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on the underground transportation forms that began to emerge in city centers in the second half of the 20th century. Besides providing an illustration and evaluation of the selected case projects, the notions of speed and time are opened for discussion as significant concepts that interact to affect the physical formations both of cities and transport policies. The developments in urban transport technologies after the 1960s are also examined as leading factors in the development of today?s multimodal and multilayered urban transportation hubs.