Development and conservation of cultural properties in rural areas of Eastern Black Sea region: A case study in Karacakaya Village
Doğu Karadeniz bölgesi kırsal alanlarında kültürel değerlerin korunması ve geliştirilmesi: Karacakaya Köyü örneği
  1. Tez No: 269071
  2. Yazar: GÜL DEVRİM DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMRE MADRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Doğu Karadeniz bölgesi doğal, tarihi ve geleneksel değerleri ile zengin ve bölgesel karakterde kaynaklara sahiptir. Kentsel yerleşim alanlarından farklı olarak kırsal alanlar ve yerleşmeler tarih içerisinde doğal yapı, etnik kültürler ve geleneksel kırsal yaşam biçimi ile etkileşim sonucu biçimlenmiştir. Bu çalışmanın konusu olan köy yerleşmeleri bölgesel nitelikteki mimari yapıları, biçimlenmiş doğa dokusu ve yöresel gelenekleri ile tarihsel ve kültürel öneme sahiptir. Bu yerleşimlerle ilişkili mezra ve yaylalar ise flora, iklim ve peyzaj çeşitliliği ile zengin doğal değerleri barındırır. Geleneksel yaşam biçiminde farklı rollere sahip bu alanların farklı değerleri ve sorunları vardır. Bununla birlikte günümüzde çeşitli nedenlerle kullanılmayan ve niteliklerini hızla yitiren bu alanlar farklı olanaklar ve potansiyeller sunmaktadır.Bu çalışmada Karacakaya Köyü örneği üzerinden tipik bir Doğu Karadeniz kırsal köy yerleşmesinin karakteristik bileşenleri analiz edilmiş, değerleri belirlenmiş ve bu değerlerin korunmasına yönelik sorunları incelenmiştir. Sonuç bölümünde yeniden kullanıma kazandırılma sürecinde köy yerleşmelerinin bölge ve kırsal alan ölçeğinde nasıl bir rol üstlenebileceği, koruma-kullanma dengesi içinde doğal, mimari ve kültürel değerlerinin nasıl korunması gerektiği sorularına çözüm aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Eastern Blacksea region has substantial and regional sources with its natural, historic and traditional properties. Contrary to urban settlement, rural areas and settlements have formed in time due to interaction with nature, ethnic cultures and traditional living styles. The village settlements that subject this study have historical and cultural values with architectural buildings in regional character, formed natural tissue and local traditions. Mezras and Yaylas related with village settlements however, provide natural values with diversity of flora, climate and landscape. All these areas that have different status in traditional living style have different values and problems. All the same, these areas that at the present are unoccupied have been degenerating rapidly represent different opportunities and potentials.In this study; characteristic components of a typical Eastern Blacksea rural village settlement are analyzed, values of these components are determined and their conservation problems are identified through a case study in Karacakaya village. In the last chapter solutions are asked for the questions how village settlements take a function upon rural areas in the region scale and how natural, architectural and cultural values are need to be conserved in conservation-use balance.