Non-destructive examination of stone masonry historic structures?Quantitative IR thermography and ultrasonic testing
Tarihi taş yapıların tahribatsız yöntemlerle incelenmesi: Nicel kızılötesi ısıl görüntüleme ve ultrasonik muayene
- Tez No: 269075
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE TAVUKÇUOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tarihi yapıların yerinde/arazi ortamında muayenesi ve takibi, kapsamlı birçok çalışmayı gerektirir. Bu çalışmalarda kızılötesi ısıl görüntüleme ve ultrasonik muayene gibi tahribatsız yöntemlerin kullanılması tercih edilmelidir. Çalışmanın ana amacı, kızılötesi ısıl görüntülemenin arazi ortamında kullanımını geliştirmek; birçok katmandan oluşan tarihi taş duvarlardaki sorunların yapıya zarar vermeden ayrıntılı biçimde incelenmesini mümkün kılmaktır. Bu amaçla, yapısal çatlaklar, nem problemleri ve malzeme bozulmaları gibi önemli sorunları olan Cenabi Ahmet Paşa Camisi (16yy, Ankara), kızılötesi ısıl görüntüleme ve ultrasonik muayene yöntemlerinden oluşan tahribatsız bir arazi çalışması ile incelenmiştir. Kızıl ötesi ısıl görüntüleme ile ultrasonik muayene yöntemlerinin ortak kullanımı, farklı derinliklerdeki yapısal çatlakların belirleyici/ayırıcı ısıl niteliklerini keşfetmeye imkan vermiştir. Duvar yüzeyleri ve bu duvarlarda mevcut olan çatlaklar/bozulmalar, peşpeşe çekilen ısıl görüntüler ile analiz edilmiş; ortamın ısınması ve soğuması ile birlikte yüzey sıcaklıklarındaki değişimler zamana bağlı olarak takip edilmiştir. Farklı derinliklerdeki çatlakların, ısınma ve soğuma koşullarıyla dengeye gelme hızları arasında farklılıklar bulunmuş; kızıl ötesi ısıl görüntüleme ile farklı derinliklerdeki çatlakların ayırt edilebileceği anlaşılmıştır. Kagir yapıdaki derin çatlakların gerçek derinlikleri/uzantıları, duvar yüzeyine paralel alınan ultrasonik hız ölçümleriyle belirlenmiştir. Su buharı geçirimsiz sıvalarla yapılan son dönem onarımları, yapı duvarında nem sorununa neden olmuş; aslen iyi ısı yalıtım niteliklerine sahip olan tarihi yapı duvarının ısıl direnci düşmüştür. Kızılötesi ısıl görüntüleme analizleri, farklı ısıl atalet özelliklerine sahip katmanlardan oluşan farklı duvar kesitlerinin belirlenmesine imkan vermektedir. Deney düzenekleri ve analiz yöntemleri üzerine edinilen bilgi ve deneyim, tarihi yapıların yerinde muayenesi ve kontrolü amaçlı kızılötesi ısıl görüntüleme ve ultrasonik muayene yöntemlerinin yaygınlaştırılması ve bu yöntemlerin geliştirilmesi bakımından son derece yararlı olmuştur.
Özet (Çeviri)
The in-situ examination of historical structures for diagnostic and monitoring purposes is a troublesome work that necessitates the use of non-destructive investigation (NDT) techniques. The methods of quantitative infrared thermography (QIRT) and ultrasonic testing have distinct importance in this regard. The key concern of the study was developing the in-situ use of QIRT for assessment of stone masonry wall sections having different sublayer(s) and failures. For that purpose, the non-destructive in-situ survey composed of QIRT and ultrasonic testing was conducted on a 16th century monument, Cenabi Ahmet Paşa Camisi, suffering from structural cracks, dampness problems and materials deterioration. The combined use of these two methods allowed to define the thermal inertia characteristics of structural cracks in relation to their depth. The temperature evolution in time during the controlled heating and cooling process was deployed for the cracks/defects inspection. The superficial and deep cracks were found to have different thermal responses to exposed conditions which made them easily distinguishable by QIRT analyses. The depth of cracks was precisely estimated by the in-situ ultrasonic testing data taken in the indirect transmission mode. The inherently good thermal resistivity of the wall structure was found to have failed due to entrapped moisture resulting from incompatible recent plaster repairs. The IRT survey allowed to detect the wall surfaces with different sublayer configurations due to their different thermal inertia characteristics. The knowledge and experience gained on the experimental set-ups and analytic methods were useful for the improvement of in-situ applications of QIRT and ultrasonic testing.