Ankara çevresinde kırdan kente göçen ailelerin kentle bütünleşme düzeylerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 26908
  2. Yazar: KEZBAN TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Ankara'ya göç eden ailelerin kentle bütünleşme düzeylerinin bel ir lenmesidir. Kentle bütünleşme, kentsel örgütlere katılım, kentsel tüketim kalıpları, kıreal ilişkiler ve çeşitli tutum ve davranışlarda meydana gelen değişmeler acısından incelenmiştir. Araştırma Akdere gecekondu mahallesinde yapı lmıştır. iki anket formu hazırlanmış ve toplam 138 kişiye uygulanmıştır. Gecekondu ailelerinin kentle bütünleşmeleri incelenirken üc temel yaklaşım ele alınmıştır. Modernleşme Okulu, Bağımlılık Okulu ve Eklemlenme Yaklaşımı ayrı ayrı tartışılarak, Eklemlenme Yaklaşımı en açıklayıcı yaklaşım olarak kabul edilmiştir. Tez sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde araştırma problemi ve varsayımlar bel irti lmiştir. İkinci ve üçüncü bölümlerde araştırmanın temel kavramlar ve kuramları açıklanmıştır. Daha sonra Türkiye'de iç göç olgusu, beşinci bölümde ise Ankara'da gecekondulaşma sorunu tartışılmıştır. Bölüm altıda araştırma yöntem ve teknikleri açıklanmış ve yedide de araştırma sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study is to determine the level of integration of the families that moved to Ankara. The integration process investigated in terms of the participation level of the migrated families with urban organizations, consumption patterns rural relations, various attitutes and changing behaviours. This research was carried out in Akdere which classified as a“Gecekondu area”. Two questionaire forms were prepared and applied. Data was obtained from a total of 138 respondents. In order to study the integration level of Gecekondu families in the urban life, three basic approaches were taken into consideration. Articulation Approach, Modernization School and Dependency School have been discussed seperately and Articulation approach has been found more explanatory in framing this matter. This thesis consists of eight chapters, tn the first chapter, the research problem and hypothesis were put forth. In the second and third chapters, basic concepts and theoretical framework were explained. Then the immigration phenomena in Turkey was introduced and in the fifth chapter the Gecekondu problem in Ankara was discussed in details. In chapter six the method and tecniques of the research were explained and in chapter seven the results of the research was evaluated.