Türkiye'de kent-kır karşıtlığı
Antithesis of town and country in Turkey
- Tez No: 127800
 - Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
 - Yıl: 2003
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 347
Özet
ÖZET Bu çalışmanın birinci amacı, Türkiye'deki kentsel ve kırsal yerleşmeler arasındaki toplumsal ve ekonomik farklılıkların saptanmasıdır, ikinci olarak, kentsel ve kırsal nüfusun içinde bulunduğu nesnel koşulların, bu kesimlerin toplumsal, siyasal ve yönetsel çeşitli konu ve sorunları algılaması, yorumlaması; kentli ve köylülerin birbirlerine karşı tutumu gibi öznel konularla olan ilişkisini araştırmak ve ortaya çıkarmak amaçlanmıştır. Araştırmanın üçüncü amacı olarak da, elde edilen bulgular çerçevesinde gelecekte olabilecek gelişmelere ilişkin bir perspektif çizmek ve ulusal düzeyde kent-kır karşıtlığını yumuşatmak için bazı yönelti önerileri geliştirilmeye ve getirilmeye çalışılmıştır. Kent ve kır arasındaki bölünme ve karşıtlık, en az iki yüz yıldır, er ya da geç her ülkenin yaşadığı; endüstrileşme ve onun yarattığı hızlı büyümeyle birlikte ortaya çıkan sorunlar ve kırdaki değişim olarak kendini gösteren bir dünya deneyimidir. Bu değişim; ister yavaş ister hızlı olsun; karşı konulamaz, tersine çevrilemez ya da kaçınılamaz bir gelişme olarak, kırdan kente sürekli bir göç akını ve kentsel nüfusun hızlı bir artışıyla birlikte yaşanan bir süreç olmuştur. Kentli nüfustaki büyük artışlar aynı zamanda kırsal nüfustaki oransal ya da mutlak bir düşüşle birlikte gitmiştir. Uzun dönemde bütün ülke olarak yarar sağlanacağı varsayımı ve kent-kır eşitliğinin yeniden kurulacağı beklentisiyle doğal, tarımsal ve 308insangücü olarak kırdaki kaynaklar, sanayinin gelişmesi için kentlere aktarılmıştır. Kaçınılmaz olarak, benzer gelişmeler 1950 lerin başlarından itibaren Türkiye'de de yaşanmaya başlandı. Kırsal alandan kentlere doğru kesintisiz bir göç akınına, büyük kentlerin çevresindeki yasadışı yerleşim halkalarıyla birlikte görülen hızlı bir kentleşme, kırsal alanlardaki yetersiz hizmetler ve sadece kent ve kır arasında değil, hızla büyüyen kentlerin içinde de artan çelişkiler eşlik etti. Bu nedenle, doktora tezi olarak yapılan bu çalışma, tezin temel amaçlarını gerçekleştirmek için, giriş, değerlendirme ve sonuç ile önerilerin dışında iki ana bölüm olarak planlandı ve yazıldı. îlk bölümde, kent-kır karşıtlığının doğası, nedeni, tarihsel arka planı ve kent-köy karşıtlığı üzerine yapılan bazı tartışmalar kuramsal bir çerçeve içinde sunuldu. Buna ek olarak, Türkiye'deki güncel kentsel ve kırsal sorunların gerisinde yatan tarihsel nedenler ve konuya ilişkin tartışmalar sergilendi. Bunu izleyen alt bölümlerde ise, günümüzdeki durumu anlamak amacıyla, Türkiye'de izlenen tarım ve kır politikaları ana çizgileriyle betimlenerek değerlendirildi. ikinci bölüm ise, Türkiye'nin sekiz ilinde kent ve köy yerleşmelerinde yaşayan insanlara uygulanan bir alan araştırmasından oluşmaktadır. Soru kâğıtları ve bir ölçüde mülakatlardan elde edilen, deneklerin gelir, eğitim düzeyi vb. nesnel 309veriler ile kentli ve köylülerin bazı sorunlar, politikalar vb. konulardaki algılama ve tutumlarını ölçmeyi amaçlayan öznel nitelikteki veriler çalışmanın varsayımlarını sınamak için yorumlandı ve değerlendirildi. : Kısaca ve sonuç olarak söylenebilir ve araştırmanın bulguları" da gösteriyor ki, kentsel ve kırsal nüfusun nesnel koşullan arasında büyük ve giderek artan bir fark vardır. Bu koşullar, kırsal alanda yaşayan yurttaşlar arasında topluma, yönetime ve siyasal sisteme karşı yabancılaşma yaratmaktadır. Bunun da ötesinde, mevcut durum gösteriyor ki, kırsal alanda büyük bir potansiyel göçmen kitlesi kentlere akın etmek için doğacak bir fırsatı beklemektedir. Öte yandan, büyük kentler kırsal alandan daha önce göçmüş kitleleri bütünüyle emebilmiş ve kentle bütünleştirebilmiş değildir. Bu nedenle, kentlerde yeni toplumsal huzursuzluklardan kaçınmak, tarımın ulusal ekonomiye ve zenginliğimize yapabileceği katkıyı artırmak ve yönetilebilir, denetlenebilir bir kentleşmeyi sürdürmek için yeni kırsal politikaların geliştirilmesi gerekli görünmektedir. 310
Özet (Çeviri)
SUMMARY The primary aim of this study is to ascertain social and economic differences between urban areas and the countryside. The second purpose is to examine and explore the effects and relations between objective conditions and subjective perceptions on various social, political, administrative issues and attitudes towards town and rural people. As the third goal, we have tried to conclude some perspectives for the future developments and to suggest some policy recommendations in order to soften urban-rural contradiction on national level. It is at least two-century world experience that sooner or later industrialisation, with its accelerating rate of economic growth, produces in country after country problems of rural change and the town-country dichotomy. This change, slow or fast, as an irresistible, irreversible or inevitable development has been accompanied by the continuous inflow of migrants from the rural areas. The massive increase in the population of the urban areas was accompanied by the absolute or proportional depopulation in the countryside. With the assumption of long-term national benefit and the expectation to restore urban-rural equality, natural, agricultural and human resources drained from countryside for the industrial development in the cities. 311Inevitably, similar developments have been experienced in Turkey after early 1950's. Continuous inflow of migrants from rural areas to cities accompanied by rapid urbanization with illegal settlement rings around big cities, inadequate services in rural areas, increasing contradictions between not only city and the countryside but also inside the rapid growing cities. Therefore, to accomplish the main goals of this PhD thesis, except introduction, evaluation and conclusion, suggestions, study has been designed as two main sections. In the first section, the nature, cause and historical background of urban-country concepts has been submitted in a theoretical framework. Additionally, some discussions on the subject, historical background of contemporary urban-rural issues of Turkey has been exhibited. In the following chapters of this section, rural and agricultural polices of Turkey summarized and evaluated to understand current situation. The second section is consist of a survey, carried out for this study in eight provinces of Turkey, among city dwellers and villagers. Obtained data from questionnaires, together with interviews including objective (income, education level etc.) and subjective (personal perception and attitudes on some issues and policies etc.), were interpreted and evaluated in order to test the main hypothesises of study. 312In short and as a conclusion, it can be argued and findings of study has shown that there is a big and increasing gap between cities and rural people's objective conditions. These conditions are creating alienation among peasants towards society, administration and political system. Moreover, present situation shows that a big potential migrant mass still alive in countryside and waiting for an opportunity to flow cities. On the other hand, big cities have not totally absorbed and integrated previous migrant from rural areas. Therefore, to avoid new social disorders in cities, to increase agriculture's contribution to national wealth and to sustain a manageable urbanization it is necessary to develop new rural policies. 313