Modeling dynamic systems of creative industries: The case of film industries
Yaratıcılık endüstrisi dinamik sistemlerinin modellenmesi: Film endüstrisi vakası
  1. Tez No: 269109
  2. Yazar: SERCAN ORUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AZİZOĞLU, PROF. DR. SENCER YERALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dinamik karmaşıklık her sosyal yapıda bulunmaktadır. Yaratıcılık endüstrilerinin bir kolu olan film endüstrisi de, belirsizliklerin yüksek seviyelerde olduğu dinamik bir çevre oluşturmaktadır. Bu dinamik çevre, daha geleneksel yöneylem araştırması modellerini bir ölçüde etkisiz kılmakta ve dinamik bir analiz ihtiyaç doğurmaktadır. Bu çalışmada film gösterimlerinin dinamiklerini gösteren bir model verilmiştir. Model, sinema ve DVD satış kanallarının kendi içlerinde ve birbirleri arasındaki etkileşimleri içermektedir. Model aracılığıyla elde edilen çıkarımların ardından, korsan dağıtımların modele yapacağı olası etkiler tartışılmaktadır. Çalışmanın sonunda model üzerinde senaryo ve hassaslık analizleri yapılmıştır. Tüm modelleme çalışmalar ticari bir dinamik sistem modelleme yazılım kullanılarak yapılmıştır. Model tüm film endüstrisini ya da basım endüstrisi gibi başka yaratıcılık endüstrilerinde kullanılmak üzere genişletilebilir.
Özet (Çeviri)
Dynamic complexity occurs in every social structure. Film industry, as a type of creative industries, constitutes a dynamic environment where uncertainty is at high levels. This complexity of the environment renders the more traditional operations research models somewhat ineffective, and thus, requires a dynamic analysis. In this study, a model showing the dynamics of film exhibition is given. The interactions within and between the theatrical and the DVD sales channels are implemented by the model. Later on, the possible effects of piracy to the model are discussed, using the inferences obtained by the created model. The model is examined with scenario and sensitivity analysis. All the modeling studies are done with a commercial dynamic systems modeling software. The model also can be extended for the whole film industry, or for some other creative industries like the publishing industry.