High resolution imaging of anisotropic conductivity with magnetic resonance electrical impedance tomography (MR-EIT)
Manyetik rezonans elektriksel empedans tomografisi ile yön bağımlı iletkenliğin yüksek çözünürlüklü olarak görüntülenmesi
- Tez No: 269110
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EYÜBOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Bioengineering, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 164
Özet
Dokuların elektriksel iletkenliği dokular arasında farklılık gösteren ayırıcı bir özelliktir. Bu özellik dokunun fizyolojik ve patolojik durumuna göre de değişiklik göstermektedir. Ayrıca biyoelektrik alan problemlerinin doğru olarak çözülebilmesi için elektriksel iletkenlik bilgisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu bilgiyi yüksek çözünürlüklü olarak elde edebilmek için Manyetik Rezonans Elektriksel Empedans Tomografisi (MREET) önerilmiştir. Ancak şimdiye kadar önerilen MREET algoritmalarının hemen hepsinde iletkenlik, matematiksel problemi basitleştirmek için yön bağımsız kabul edilmiştir. Fakat insan vücudundaki pek çok dokunun yön bağımlı iletkenliğe sahip olduğu bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı MREET tekniği ile yön bağımlı iletkenlik görüntüleri oluşturmaktır. Çalışmada MREET için beş ayrı yön bağımlı iletkenlik görüntüleme algoritması geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Geliştirilen görüntü oluşturma algoritmaları iki grupta toplanmıştır: akım yoğunluğu kullanan algoritmalar (Tip-I) ve manyetik akı yoğunluğu kullanan algoritmalar (Tip-II). Geliştirilen algoritmaların performansları pek çok yönden sınanmış ve başarımları karşılaştırılmıştır. Ayrıca teknik 0.15T ODTÜ ? EE MRI Sisteminde gerçeklenmiş ve test cisimleri için önerilen tüm algoritmalarla görüntü oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Electrical conductivity of biological tissues is a distinctive property which differs among tissues. It also varies according to the physiological and pathological state of tissues. Furthermore, in order to solve the bioelectric field problems accurately, electrical conductivity information is essential. Magnetic Resonance Electrical Impedance Tomography (MREIT) technique is proposed to image this information with high spatial resolution. However, almost all MREIT algorithms proposed to date assumes isotropic conductivity in order to simplify the underlying mathematics. But it is known that most of the tissues in human body have anisotropic conductivity values. The aim of this study is to reconstruct anisotropic conductivity images with MREIT. In the study, five novel anisotropic conductivity reconstruction algorithms are developed and implemented. Proposed algorithms are grouped into two: current density based reconstruction algorithms (Type-I) and magnetic flux density based algorithms (Type-II). Performances of the algorithms are evaluated in several aspects and compared with each other. The technique is experimentally realized using 0.15T METU ? EE MRI System and anisotropic conductivity images of test phantoms are reconstructed using all proposed algorithms.