AISI 304 paslanmaz çelik ile genel yapı çeliğinin sürtünme kaynak kabiliyetinin araştırılması
Investigation of friction weldability of AISI 304 stainless steel to structural steel
  1. Tez No: 269153
  2. Yazar: NİHAT KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Teknik Eğitim, Metallurgical Engineering, Technical Education
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metal Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Son zamanlarda teknolojinin gelişmesi ve ihtiyaçların artması imalat yöntemleri üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Kaynak tekniği de bu etkilenen işlemlerden birisidir. Sürtünme kaynak yöntemi ise özellikle 1950'li yıllarından sonra uygulamada kendisine yer bulmuş katı hal kaynak yöntemlerinden biridir. Sürtünme kaynak yöntemi ile çeşitli eksenel simetriye sahip parçalar ve demir esaslı olan ya da olmayan metaller kolaylıkla kaynaklanabilmektedir. Ayrıca maliyeti en aza indirilebilmek için farklı malzemelerin kaynağı büyük önem kazanmaktadır.Bu çalışmada, AISI 304 östenitik paslanmaz çeliği ile St 60 genel yapı çeliğinin sürtünme kaynak kabiliyeti araştırılmıştır. Böylece maliyeti yüksek olan AISI 304 östenitik paslanmaz çeliğinin sarfiyatından tasarruf sağlanması amaçlanmıştır. Kaynak sonrası numunelerin mekanik davranışını belirlemek amacıyla çekme, sertlik deneyleri uygulanmış, deney numunelerinin mikro yapı incelemeleriyle birlikte EDS analizleri yapılarak optimum kaynak parametreleri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, technological developments and demand rise have a huge impact on the methods of manufacturing. Technique of welding is one of these affected procedures. However, it is seen that friction welding method, which is one of solid phase welding techniques, took place especially at the end of 1950s. Parts having various axial symmetries and ferrous or non-ferrous metals can be welded easily by friction welding method. Moreover, welding of different materials is doable by friction welding and it comes into prominence by the meaning of decreasing the expenses.In this investigation, exercise of friction weldability was applied on AISI 304 austenitic stainless steel and St 60 regular structural steel. Thus, it was aimed to reduce the waste of expensive material AISI 304 austenitic stainless steel. Tension and hardness tests were performed to observe mechanical behaviors of samples after the welding processes and then parameters of optimum welding condition were tried to determine by the help of both examining the micro structure and performing EDS analysis on experiment samples.