Temiz enerjinin imalat sanayiinde ekonomik açıdan değerlendirilmesi
Economically research of clean energy in manufacturing industry
  1. Tez No: 269152
  2. Yazar: MAHİR KIRMIZI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Enerji, Makine Mühendisliği, Economics, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sanayi Devrimi'nden günümüze enerji; ülkelerin sahip olduğu en önemli zenginlik unsuru haline gelmiştir. Elektriğin ve içten yanmalı motorların icadından sonra medeniyet, enerjinin çeşitli türleri üzerinde yükselmeye başlamıştır. Gelişmiş ülkelerin enerji kullanımı, gelişmekte olan ülkelerden daha fazla olmuş, enerjiyi çok kullanan ülkeler daha çok gelişmiştir. Bunun sonucu olarak, Dünya Ülkeleri enerji tüketen ve enerji kaynaklarına sahip olan ülkeler olarak ayrışmıştır. Gelişmiş ülkeler enerji kaynaklarını kontrolleri altında tutarak hem kendi enerji güvenliğini sağlarken, hem de gelişmekte olan ülkelere karşı avantajlı durumlarını korumayı amaçlamaktadırlar. 150-200 yıldır dünyada enerji ihtiyacının büyük kısmı fosil yakıtlardan karşılanmaktadır. Ancak, bu yakıtların oluşturduğu çevre kirliliği Dünya'yı ve insan sağlığını çok ciddi olarak tehdit etmektedir. Fosil yakıtların kullanımı ile ilgili çeşitli felaket senaryoları oluşturularak, yeni ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı teşvik edilmekte ve fosil yakıtların kullanımı veya bunların neden olduğu emisyonun azaltılması hedeflenmektedir. Yenilenebilir ve çevreci enerji kaynaklarından enerji üretmek fosil yakıtlardan enerji üretmekten daha pahalı olduğu için çeşitli teşvik yöntemleri oluşturulmaktadır. Yapılan çalışma sonucunda; pahalı enerjinin, temiz olmasının iktisadi olarak pek mümkün olmadığı görülmüştür. Enerjinin, imalat sanayinin en önemli girdilerinden biri olduğu düşünülürse, enerji fiyatlarındaki artışlar iktisadi olarak daha fazla üretim yapılarak karşılanabilecektir. Bunun sonucu olarak da daha fazla enerji tüketilecek ve fosil yakıtların kullanımı orta ve uzun vadede tekrar artacaktır. Bu çalışmada, ülkemiz imalat sanayinde enerji kullanımı ve enerji maliyetlerinin toplam maliyet içindeki oranları ile imalat sanayinin kar marjları karşılaştırılarak, temiz ama pahalı enerjinin sanayi üretimi ile finanse edilmesi halinde oluşacak durum ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of energy has been increasing since Industrial Revolution. After the invention of internal combustion engines and electricity, the civilization started to rise on various energy sources. Energy consumption of developed countries is more than developing countries. World has divided two parts as energy consumer and energy resources countries. The developed countries have taken under control energy sources, in order to supply energy reliability and preserve their advantage position against developing countries. Energy production mainly supplied from fossil fuels in last 150-200 years. But fossil fuels have some damages on environment and human health. Because of these damages there are some catastrophic scenarios about fossil fuel usage. Developed countries are trying to limit energy production from fossil fuels and increase the production and consumption of the clean energy. But at this condition clean energy more expensive than conventional energy sources. In order to induce clean energy investments most of countries give more money for clean energy. It was seen that, economically an expensive energy cannot be clean over the long term. Energy is one of the main inputs of manufacturing industry. If the cost of energy used in manufacturing industry increase, production will decrease. If expensive clean energy is used in manufacturing industry instead of fossil fuels, economy will need to find some extra money to supply this cost differences between clean energy and conventional energy. Therefore there would be more production, as a result of this extra production, there would be more energy consumption. In this research, the result of using clean but expensive energy was analyzed by comparing profit margin and energy cost of production industry.