Monokristal, polikristal ve amorf-silisyum güneş panellerinin verimliliğinin incelenmesi ve aydınlatma sistemi uygulaması
Efficiency analysis of monocrystalline, polycrystalline and amorphous-silicon solar panels and lightenning system application
  1. Tez No: 269169
  2. Yazar: ASUMAN ERKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Yenilenebilir enerji kaynakları arayışları yaşadığımız son yüzyıl içerisinde giderek artan bir şekilde sürmektedir. 1970 yıllarındaki enerji krizinin ardından OPEC baskısından kurtulmak isteyen ve çevresel faktörleri göz önünde bulunduran bilim adamları ve ülkelerin yenilenemeyen enerji kaynaklarına olan bağımlılıktan kurtulma yönünde çalışmaları sürat kazanmıştır.Sınırsız ve güçlü bir enerji olan güneş enerjisi de bu çalışmalar arasında yerini almıştır. Henüz verimlilik yönündeki çalışmalar sürekli ve kesintisiz kullanımına izin vermese de oldukça büyük bir potansiyele sahip olan güneş enerjisi, şu an birçok ülkede aktif olarak diğer yenilenebilir enerji sistemleri ile kullanılmaktadır.Bu tez çalışmasında, özellikle şebeke sorunu yaşayan bölgelerdeki aydınlatma sorununu çözümleyebilmek için üç farklı tip olan monokristal, polikristal ve amorf-silisyum güneş panellerinin Ocak ve Temmuz aylarında Ankara'da verimlilikleri incelenmiş ve aydınlatma sistemlerinde kullanımlarına yönelik birer uygulama yapılmıştır.Şebekeden bağımsız olarak çalışan aydınlatma sistemleri için üç farklı tip panel ile tasarım gerçekleştirilmiştir. Verimlilikleri deneysel olarak incelendikten sonra verim artışı için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Searches for Renewable energy sources are increasingly continue in the last century we are living in. After 1970 energy crisis, Works on associated with get rid of dependence of nonrenewable energy sources are speed gained by the countries and the scientists who want to get rid of the OPEC pressure and take into consideration of environmental factors.Solar Energy which is powerful and unlimited energy resource has taken place in these works. Although works on efficiency about continuous and uninterrupted use of solar energy is not successful enough, it has large potential which is already actively used with other renewable energy systems in many countries.In this thesis, application is focused on resolving lightening problem in the area experienced network problems. In this application, three different types of solar panels are used as Mono crystalline, polycrystalline and amorphous-silicon. Efficiencies of panels are examined on January and July in Ankara.Designs are made with three different types of solar panels for lightening system which works network independent. After efficiency examinations are accomplished experimentally, recommendations are given about increase of efficiency.