Ankarakonutlarda en iyi ısıtma ve soğutma sisteminin Türkiye şartlarında araştırılması
Invistigation of optimal heating and cooling system in residental bulding
- Tez No: 269170
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
20. yüzyılda özellikle teknolojide yaşanan gelişmeler ve enerji kullanımındaki artışla meydana gelen çevre kirliliği, dünyadaki ekolojik dengede geri dönüsü olmayan tahribatlara neden olmaktadır. Kullanılan fosil enerji kaynaklarının çevre kirliliğine neden olmalarının yanında, yakın gelecekte tükenecek olmaları da, insanoğlunun yenilenebilir enerji kaynaklarına olan gereksinimini kaçınılmaz kılmaktadır.Yapılan araştırmalar dünyadaki enerji tüketiminin yaklaşık %42'sinin binalarda kullanıldığını ortaya koymaktadır. Binalarda kullanılan enerjinin yaklaşık yarısının ısı enerjisi olarak kullanıldığı göz önüne alındığında, binaların tasarım özelliklerinin iyileştirilmesinin yanında binalara entegre edilebilecek uygun yenilenebilir enerji kaynaklı ısı sistemleri önem kazanmaktadır. Tüm dünyada üretilen enerjinin temiz enerji kaynaklarından üretilmediği bilindiğine göre binalarda kullanılacak olan yenilenebilir ısı sitemleri dünyadaki çevre kirliliğine karşı alınacak tedbirlerden biri haline gelmektedir. Yapılan Çalışma, Ankara iklim şartları altında yoğuşmalı doğal gaz kazanlara' ısı pompasına ve yüksek verimli merkezi klima tertibatına kıyasla düşünülen alternatif sistemlerin hangisinin uygun maliyetli olacağının araştırtması üzerinden. Ayrıca, belli sistemlerin uygun maliyetli olabilmesi için doğal gaz ve elektrik maliyetlerinin ne kadar değişmesi gerekeceğini araştırılmaktadır. Bir ömür süresince, maliyet analizi yapılmış ve sonuçlar konut için hangi sistemin seçilmesi gerektiğini gölerilmiştir. Elde edilen sonuçlar dikey tip toprak kaynaklı ısı pompasının masrafını en kısa sürede çıkardığını ortaya koymaktadır. Çalışmada ayrıca, maliyet analizine göre seçilmiş sistemin Ankara şartlarında en verimli kullanabilmesi için enerji ve ekserji analizi yapılmış ve bu analize göre önerilerde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In 20th century, especially developments by technology and increase in the use of energy, cause environmental pollution and it becomes a reason of destruction in ecological system. Human being orients to renewable energy resources because of environmental pollution causing by using of fossil energy resources also being exhausted of them.Ecological building design becomes more important in the world because, approximately the half of consumption in use of energy is in the buildings. The design of building and the systems which use the renewable energy to produce energy for using in the building would reduce the energy requirement, and this would be a precaution for the environmental pollution.The workbook allows one to enter data and from that data determine which system will be cost-effective compared to a condensing gas furnace, heating pump and high-efficiency central air conditioner assembly. It also determined what the costs of natural gas and electricity will have to rise to in order for certain systems to be cost-effective. Based on a life cycle cost analysis, the results show which system to choose for the residence. The results show that the vertical ground source heat pump always paid back the quickest.