Enerji etkin bina tasarımı kapsamında Büyük Ankara Oteli yenileme süreci ve trijenerasyon uygulaması
The renovation process of Grand Hotel Ankara in the scope of energy efficient building design and trigeneration application
  1. Tez No: 269180
  2. Yazar: GÖKHAN HAKAN TURGUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARE SAHİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Mimari bir tasarım ürünü olan tüm yapılar kullanılan toplam enerji miktarı içerisinde önemli bir paya sahiptir. Mekânlardaki yaşam kalitesinin ve konfor düzeyinin yükseltilmesine yönelik geliştirilen teknolojiler, yapıların tükettiği enerji miktarının artmasına neden olmaktadır. Tasarım aşamasında akılcı kararların verilebilmesi ile yapı bünyesinde, gerekli koşullar sağlandığında, alternatif enerjilerin üretilmesi ve buna bağlı olarak da enerji maliyetinin en aza indirilebilmesi mümkündür.Günümüzde enerji etkin tasarımlarda sürdürülebilirliği sağlamak için çeşitli metotlar ve sistemler kullanılmaktadır. Bunlardan biri de trijenerasyon (üçlü üretim) sistemidir. Bu sistemin kullanıldığı yapılar kendi elektriğini şehir elektrik şebekesine alternatif bir biçimde üretebilmektedirler.Ülkemizde henüz çok sınırlı sayıda uygulanmış olan trijenerasyon sistemi özellikle enerji harcamaları yüksek olan yapılarda önemli ölçüde enerji tasarrufu ve çeşitliliği sağlanabilmektedir. Elektrik üretimi sürecinde açığa çıkan yan enerjilerin kullanılmasıyla kışın ısıtma, yazın soğutma ve tüm yıl boyunca sıcak-soğuk su ihtiyaçlarının karşılanabilmesi için ayrıca masraf yapmaya gerek kalmamaktadır. İşletim maliyetleri önemli miktarlarda düşmektedir.Bu çalışmada, Büyük Ankara Oteli'nin enerji etkin bir tasarım süreci ile birlikte, 2005-2009 yılları arasında, yenilenmesi süreçleri incelenmektedir. Yenileme sürecinin sebepleri ve var olan mekânsal gereksinmeler değerlendirilmektedir. ?Akıllı bina? prensipleri ile entegre edilen en son teknolojiler ve ?trijenerasyon sistemi? tanıtılmaktadır. Rixos Grand Ankara'da kurulan enerji etkin sistem ve faydaları irdelenmektedir. Bu tez, kendi enerjisini üreten ve ihtiyacını karşıladıktan sonra artan enerjisini şehir şebekesine verecek kapasitede tasarlanan Rixos Grand Ankara Oteli'ne özellikle önemli bir enerji etkin tasarım örneği olduğu için irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
All structures which are a product of architectural design have an important portion in total current energy amount. Technologies developed for increasing the life quality and comfort level in sites, cause an increase in the amount of energy usage of structures. When necessary conditions are provided within the body of structure with rational decisions in the design phase, it is possible to produce alternative energies and accordingly to minimize the energy cost.In our day to provide sustainability in energy effective designs, various methods and systems are used. One of these systems is trigeneration (triple production). The structures which are using in this system can produce their own electricity in an alternative way to city electric grid circuit.In our country, trigeneration system which is just now has practiced in finite number especially in buildings whose energy expenses are high, energy savings and varieties can be provided significantly. During electric production with the use of released energies, there is no need to extra payment for warming in winter, cooling in summer and warm-cool water need all year around. Transaction costs decrease substantially.In this work, along with the energy effective design process of Grand Ankara Hotel and its renewal process between the years of 2005-2009 are examined. The reasons and existing spatial requirements of the renovation process is evaluated. The integrated latest technologies, with the principles of ?smart building? and the ?trigeneration system? are explained. The energy efficient system which is founded in Rixos Grand Ankara and its benefits will be examined. The research examines specifically on Rixos Grand Ankara Hotel as an important example of energy efficient design and evaluates the benefits of the system which generates its own power and provides the excess product to the city network.