İnsan plazma ve eritrosit hemolizatı asetilkolinesteraz (AChE, EC.3.1.1.7) enzimi üzerine bazı antibiyotik ve ağrı kesici ilaçların in vitro etkilerinin araştırılması
The investigation of in vitro effects of some antibiotic and painkiller drugs on the asetylcholinesterase (AChE, EC.3.1.1.7) enzyme in hemozylate of human eritrocite and plazma
- Tez No: 269186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı; insan plazma ve eritrosit asetilkolinesteraz enzimi üzerine bazı antibiyotik ve ağrı kesicilerin in vitro etkisini araştırmaktır. Bu çalışmada 8 ilaçın insan eritrosit ve plazma asetilkolinesteraz enziminin aktivitesi üzerine etkileri araştırıldı. Kullanılan ilaçlar; İveral, Voltaren, Clin, Genta, Ampisina, Cefamezin, Andolor ve Kanovet'dir. Bu ilaçlardan insan plazma AChE inhibe edenler; İveral, Voltaren, Clin, Genta, Ampisina'dır. Bu ilaçlara ait Lineweaver-Burk grafiklerinden Kİ değerleri hesaplandı ve Kİ değerleri sırayla 1,475 10-8 M, 1,364 10-8 M, 0,804 10-5 M, 2,156 10-8 M,1,558 10-8 M olarak bulundu. Yine bu ilaçların 3 farklı konsantrasyonuna karşı % aktivite grafiğinden I50 değerleri hesaplandı ve I50 değerleri sırayla 1,89 10-8 M, 1,78 10-8 M, 0,5 10-6 M, 3,6 10-8 M, 1,4 10-6 M olarak bulundu. İnsan plazma AChE aktive edenler; Cefamezin, Kanovit ve Andolor'dur. İnsan eritrosit AChE inhibe edenler; İveral, Voltaren, Clin, Genta ve Kanovit'dir. Bu ilaçlara ait Lineweaver-Burk grafiklerinden Kİ değerleri hesaplandı ve Kİ değerleri şöyledir; 1,61310-8 M, 0,99 10-8 M, 3,74 10-8 M, 1,16 10-8 M, 0,87 10-8 M'dır. Yine bu ilaçların 3 farklı konsantrasyonuna karşı % aktivite grafiğinden I50 değerleri hesaplandı ve I50 değerleri; 1,78 10-8 M, 1,39 10-8 M, 3,31 10-8 M, 8,50 10-9 M ve 1,65 10-8 M olarak bulundu. İnsan eritrosit AChE aktive edenler; Ampsina, Cefamezin ve Andolor'dur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigated in vitro effects of some antibiotics and painkillers on the asetylcholinesterase enzyme in hemozylate of human eritrocite and plazma. In this study effects of 8 drugs on the asetylcolinesterase enzyme activity of human eritrocite and plazma.was investigated. Used drugs for this study were İveral, Voltaren, Clin, Genta, Ampisina, Cefamezin, Andolor and Kanovet. Among this drugs İveral, Voltaren, Clin, Genta, Ampisina inhibited acetylcholinesterase (AChE) of human plazma. The Kİ values of this drugs were calculated by Lineweaver-Burk figs and the Kİ values were found as 1,475 10-8 M, 1,364 10-8 M, 0,804 10-5 M, 2,156 10-8 M,1,558 10-8 M respectively. And the I50 values of this drugs were calculated by % activity aganist this drugs three different concentrations figs and the I50 values were found as 1,89 10-8 M, 1,78 10-8 M, 0,5 10-6 M, 3,6 10-8 M, 1,4 10-6 M respectively. Cefamezin, Kanovit and Andolor drugs activited asetylcholinesterase of human plazma Among this drugs İveral, Voltaren, Clin, Genta and Kanovit inhibited acetylcholinesterase (AChE) of human eritrocite. The Kİ values of this drugs were calculated that are 1,613 10-8 M, 0,99 10-8 M, 3,74 10-8 M, 1,16 10-8 M, 0,87 10-8 M by Lineweaver-Burk figs respectively. And the I50 values of this drugs were calculated by % activity aganist this drugs three different concentrations figs and the I50 values were found as 1,78 10-8 M, 1,39 10-8 M, 3,31 10-8 M, 8,50 10-9 M and 1,65 10-8 M. Ampsina, Cefamezin and Andolor drugs activited asetylcholinesterase of human eritrocite .