İnsan plazma ve eritrosit hemolizatı asetilkolinesteraz enzimi uzerine balbaşı otunun (Sideritis libanotica) polar ve nonpolar ekstraktının in vitro etkilerinin araştırılması
In vitro investigation of sideritis libanotica plant's polar and nonpolar extraction's effects human plasma and erythrocyte hemolysate acetylcholinesterase (AChE, EC 3.1.1.7) enzyme
- Tez No: 398792
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURHAYAT ATASOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; asetilkolinesteraz (EC 3.1.1.7) enzimi üzerine Balbaşı otu (Sideritis libanotica) ve kökünün metanol ve hekzan fazında çözünebilir ekstraktının etkisi araştırıldı. Enzim kaynağı olarak insan plazma ve eritrositi kullanıldı. Plazma için % Aktivite-I grafikleri çizilerek, grafiklerden metan ve hekzan ekstresindeki bitki ve köklerinin I50 değeri hesaplandı. İnhibisyon etkisi gösterenlerin I50 değerleri; Balbaşı otu-metanol için; 1.066x10-3 mg/mL, Balbaşı otu-hekzan için; 5.888x10-3 mg/mL, Balbaşı otu kök-metanol için; 0.174x10-3 mg/mL olarak bulundu. Plazma AChE'si üzerine hekzan fazındaki Balbaşı kökü ekstresi inhibisyon etkisi göstermemiştir. Eritrosit AChE üzerine, metanol fazında Balbaşı otu ve kökü inhibisyon etkisi göstermiştir. İnhibisyon etkisi gösteren bitkinin üst kısım ve kök kısmı için I50 değerleri sırasıyla; 0.1679x10-3 mg/mL, 0.2136x10-3 mg/mL olarak bulundu. Hekzan fazında bitkinin üst kısmı ve kök kısmı eritrosit AChE üzerine hiçbir etki göstermemiştir. Kinetik çalışmanın bu aşamasında 5 farklı substrat ve 3 farklı inhibitör konsantrasyonunda çalışıldı. Plazma ve eritrosit AChE üzerine inhibisyon etkisi gösteren bitki üst ve kök kısımları yarışmasız inhibisyon gösterdi
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Sideritis libanotica plant and its roots extract in methanol and hexane phases on acetylcholinesterase (EC 3.1.1.7) enzyme was investigated. As the enzyme resource, human plasma and erythrocyte were used. For plasma, Activity%-I graps were drawn; I50 value for plant and root were calculated in methane and hexane extract according to the graphics. I50 values showing inhibition effect are 1.066x10-3 mg/mL for Sideritis libanotica plant, 5.888x10-3 mg/mL for Sideritis libanotica plant-hexane, 0.174x10-3 mg/mL for Sideritis libanotica plant root-methanol. Sideritis libanotica plant extract did not show inhibition effect on plasma AChE at hexane phase. Sideritis libanotica plant and its root showed inhibition effect on plasma AChE at methanol phase. I50 values for upper part and root of plant showing inhibition effect were 0.1679x10-3 mg/mL and 0.2136x10-3 mg/mL, respectively. Upper part and root plant did not show any effect over erythrocyte AChE at hexane phase. At this stage of kinetic study, the study was performed on 5 different substrates and 3 different inhibitor concentration. Upper part and root of plant which showed inhibition effect on plasma and erythrocyte AChE had non-competitive inhibition.