Düşler
  1. Tez No: 26922
  2. Yazar: AYNUR ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. HASAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
ÖZET Düş insana sınırsız bir yaratma gücü verdiğinden sanatın her dalında sıkça tercih edilen bir yol olmuştur. Düşlerin resimle anlatılması yüzyıllar boyunca tekrarlana gelmiş ve zaman zaman herbirine mitolojiler ya da dinler sahip çıkmıştır. Düşler dünyası pek çok akım ve sanatçıyı etkilemiş bir alandır. Düş, sanatçıların devrimci ve yenilikçi gücü olmuştur. Sanatçılar bu yeteneği işlemiş, geliştirmiş ve kendi özgürlüğünden, kendi kişisel serüveninden yola çıkarak yaratıcı amaçları doğrultusunda kullanılmışladır. 20 y'da Sigmund Freud'un Psikanaliz Kavram' ı sanatsal yaratıda bilinçaltının da etkisi olduğunu ortaya koymuştur. Bu yöntem, sanatçının ruhsal dürtülerini başıboş bırakabilmesini sağlamıştır. Bu çalışmada, gizli olana karşı duyulan ilgi, gerçeklerin baskısından kaçma isteği ve dünyamızdan daha güzel bir dünya özlemi ile düşlere yönelinmiştir. Bu çalışmayla sanatçı kendi resimsel dilini düşsel resim yoluyla oluşturacaktır.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY Dream has been the way chosen quite often in all kinds of arts because it gives human being an endless creative power. Description of dreams by means of illustration has been repeated trought the ages and mythologies and religions have claimed to possess each of them from time to time. Dreams world is a field affected various ways of arts and artists. Dream has been the power of artists in the way of revolution and progress. Artists have worked on this skill, developed and used it for their purpose by setting off self-adventure. Psychoanalyze Consept of Sigmund Freud in 20th century has also pointed out that in artistic creation subconscious has certain effect. This method has resulted in free artistic motives in the artist's soul. In this work, the tendency is to interest towards the myth, to trial to espace from the pressure of realities, to a better world and dreams. Through this work, the artist would establish his illustrative languagevia dreaming illustration.