Düşler atölyesinde gönüllü olmuş eğitmenlerin gönüllülük algısı ve eğitim sürecine ilişkin görüşleri
The perception of volunteering of the instructors who have been volunteers at the dreams workshop and their views on the process of education
  1. Tez No: 739220
  2. Yazar: BEYZA NUR KAHRAMANER
  3. Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) Düşler Atölyesinde gönüllü olarak görev yapmış farklı meslek gruplarından eğitmenlerin, gönüllülük algısı ve eğitim sürecine ilişkin görüşlerini ortaya koymaktır. Araştırmanın çalışma grubunu 2017- 2020 yılları arasında TEGV Düşler Atölyesinde en az bir dönem gönüllü eğitmenlik yapmış 5'i sanat eğitimi almış, 5'i ise sanat eğitimi almamış toplam 10 gönüllü eğitmen oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi olarak nitel araştırma yaklaşımlarından yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Çalışma grubuyla yapılan görüşmeler ses kaydına alınmış ve ses kaydı yazıya dökülmüştür. Verilerin analizinde betimsel analiz yöntemi kullanılmış olup araştırma bulgularına ulaşılmıştır. Elde edilen bulgulardan hareketle sonuçlara ulaşılmış ve bu sonuçlara ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to put forth the views of the instructors from different professions who volunteered at the Dreams Workshop of Educational Volunteers Foundation of Turkey (TEGV) on the perception of volunteering and the process of education. The study group involves 10 volunteers in total, 5 of whom received art training the remaining 5 not received art training and who worked at TEGV Dreams Workshop for at least one term between 2017 and 2020. As the data collection method, semi structured interview technique, one of the qualitative research approaches, was used. The interviews with the study group were audio recorded and the audio recording was transcribed. Descriptive analysis method was used in the analysis of the data and the research findings were reached. Based on the findings obtained, conclusions were reached and suggestions regarding these results were given.