Biber fidelerinde yapraktan ve topraktan yapılan glisinbetain (GB) uygulamalarıyla tuz stresine karşı toleransın arttırılması
Enhancing salinity stress tolerance in pepper at seedling stage by glycinebetaine (GB) applications via foliar spray or soil drench
  1. Tez No: 269228
  2. Yazar: ÖZLEM DEĞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada biber (Capsicum annuum L.) fidelerine yapılan GB uygulamalarının erken fide döneminde tuz stresine karşı tolerans kazanması üzerine etkilerinin ve en etkili uygulama metodunun saptanması amaçlanmıştır. Fide döneminde tuz stresine karşı toleransı arttırmak amacıyla biber fideleri farklı yöntemlerle (yapraktan ve topraktan uygulama) ve farklı konsantrasyonlarda (0, 1, 5 veya 25 mM) GB ile muamele edilmişler ve sonrasında bu fideler tuzlu su (150 mM NaCl) ile 15 gün sulanmışlardır. Yapraktan ve topraktan yapılan GB uygulamaları ile tuz stresi koşulları altındaki biber fidelerinin gelişmelerinin olumlu şekilde etkilenebileceği ve tuza toleranslarının arttırılabileceği gözlemlenmiştir. GB uygulama yöntemleri karşılaştırıldığında, yapraktan uygulamanın topraktan uygulamaya kıyasla daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Bunun yanında kullanılan GB konsantrasyonları arasında 5 mM GB konsantrasyonunun her iki uygulama yönteminde daha etkili olduğu saptanmıştır. Bu araştırma sonuçlarına dayanarak, GB'nin biber fidelerine yapraktan 5 mM konsantrasyonunda uygulanmasının tuzluluğa karşı toleransı arttırılmada kullanılabilecek bir yöntem olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the possibilities of improving salinity stress tolerance in pepper (Capsicum annuum L.) at seedling stages were investigated. In order to improve tolerance to salinity tolerance during seedling stage, GB was applied in various concentrations (0, 1, 5 or 25 mM) through foliar spray or soil drench. After GB applications, the plants were watered with 150 mM NaCl solution for 15 days. The results of this research indicated that exogenous application of GB could enhance pepper seedling growth and boost salinity tolerance. Foliar application of GB was found to be more effective than soil drench in enhancing salinity tolerance. Of the GB concentrations tested, treating the seedlings with 5 mM of GB provided significant protection against salinity stress compared to non-GB-treated seedlings. Therefore, it could be deduced from the results of the current research that foliar application of GB in 5 mM concentration could be used effectively in enhancing seedling tolerance to salinity stress conditions.