Kekik yağının bazı yemlerin in vitro gaz üretimi, metabolik enerji ve in vitro organik madde sindirim derecesine etkisi
The effect of origanium oil on in vitro gas production, metabolisable energy, organic matter digestibility of some feedstuffs
  1. Tez No: 269229
  2. Yazar: İBRAHİM TEMİZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalışmada, amacı kekik (Origanum vulgare) yağının in vitro gaz üretimine, metabolik enerji içeriğine, organik madde sindirim derecesine, uçucu yağ asit üretimine etkisi araştırılmıştır. Bu denemede, iki adet kaba yem (yonca otu ve mısır silajı) ve bir adet dane yem (arpa danesi) rumen sıvısıyla inkübasyona tabi tutulmuştur. Gaz ölçümleri, fermantasyonun başlamasından sonra 3, 6, 12, 24, 48, 72 ve 96. saatlerde kekik yağının varlığında (500, 1000 ve 2000 mg/L) ve yokluğunda yapılmıştır. Elde edilen gaz ölçümleri y = a+b (1-exp-ct) üssel fonksiyonu kullanılarak yorumlanmıştır.Kekik yağının eklenmesi, yonca otu, mısır silajı ve arpa danesinin gaz üretim parametrelerine, metabolik enerji, organik madde sindirim derecesine ve uçucu yağ asidi üretimini önemli derecede etkilemiştir. 1 mg/L kekik yağının ilavesi metabolik enerji, organik madde sindirim derecesi ve uçucu yağ asidi üretiminde sırasıyla 0.003, 0.0177 ve 0.0259 birimlik azalmalar meydana getirmiştir.Bu çalışmada, kekik yağının anti mikrobiyal aktiveye sahip olduğu ve in vitro koşullarda fermentasyon işlemlerini engellediği görülmüştür. Kekik yağı, yemlerin fermentasyonu sonucu açığa çıkan gaz üretimini, metabolik enerji, in vitro organik sindirim derecesini ve uçucu yağ asit üretimini önemli derecede azaltmaktadır. Bundan dolayı, kekik yağının in vivo koşullarda test edilerek, hayvanların yem tüketimine, yemlerin sindirim derecesine ve performansına etkisinin test edilmesi yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this project was to investigate the effect of essential oil of oregano (Origanum vulgare) on in vitro gas production, metabolisable energy (ME), organic matter digestibility (OMD) and volatile fatty acid (VFA) production. In the current experiment two forages (alfalfa hay and maize silage) and a concentrate (barley grain) were incubated with medium containing rumen fluid. Gas productions were determined at 0, 3, 6, 12, 24, 48, 72 and 96 h incubation times in the presence (500, 1000 and 2000 mg/L) and in the absence of oregano oil, and their kinetics were described using the equation y = a + b (1-e-ct).The oregano oil addition had a significant effect on the gas production kinetics, ME, OMD and VFA production of alfalfa hay, maize silage and barley grain. The mean decreases in ME and OMD per mg oregano oil supplementation were 0.003 (ME unit) 0.0177 (digestibility unit) and 0.0259 (mmol/L unit) respectively.As a conclusion, oregano oil exhibit significant anti-microbial activity causing an inhibition of the overall fermentation process. Therefore, before large scale implementation, further investigations are required to determine the effect of oregano oil on voluntary food intake, animal performance in vivo.