Adıyaman-Kâhta ilçesi civarı ormanlarında yaşayan oklu kirpi (Hystrix indica Kerr, 1792)'nin ve porsuk (Meles meles Linnaeus, 1758)'un ekolojisi ve yayılışının coğrafi bilgi sistemleri yardımıyla belirlenmesi
Determination of the ecology and distribution of porcupines (Hystrix indica Kerr, 1792) and badgers (Meles meles Linnaeus, 1758) in the forest around Adiyaman-Kâhta district by using geographic information system
- Tez No: 269231
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'de sayıları azalma eğiliminde olan Adıyaman yöresindeki oklu kirpi (Hystrix indica) ve porsuk (Meles meles)'ların ekolojisinin yerel ölçekte yaşam alanlarına dayalı araştırılması ve türleri baskı altına tehdit unsurlarına yönelik çözümlerin önerilmesi amaçlanmıştır.Çalışma alanı olarak ayrılan bölgelerde, oklu kirpi (Hystrix indica)'nin ve porsuk (Meles meles)'un yaşam belirtileri doğrudan veya dolaylı gözlem teknikleriyle, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), (ArcGIS 9.2 programı) kullanılarak belirlenmiştir.Ayrıca istatistiksel analizlerde SPSS 15.0 programı kullanılmıştır. Sonuçlar, her iki tür arasında yaşam habitatı açısından istatistiksel olarak önemli farklar bulunmadığını göstermektedir. Sonuç olarak yöre insanlarına karşı, oklu kirpi (Hystrix indica) ve porsuk (Meles meles) türünün korunması için bazı koruyucu tedbirler önerilmiştir
Özet (Çeviri)
In this study, the investigation of the ecology of porcupines (Hystrix indica) and badgers (Meles meles) whose number has been decreased in Adıyaman Kahta district (Located in the southeastern of Turkey) on the basis of distribution of living habitat areas in local scale and the recommendation of solution for threats factors which suppress the species were aimed.The life indication of porcupines (Hystrix indica) and badgers (Meles meles) obtained by direct and indirect observation technic methods in specific region in the study were determined by using Geographic Information Systems (GIS) (by using ArcGIS 9.2 software).Also the data obtained were statistically evaluated by using SPSS 15.0 software. The results indicated that there were no statistically significant differences between the species studied here in living habitat. Finally, some recommendations were given in order the protect porcupines (Hystrix indica) and badgers (Meles meles) against the people living around.