Adıyaman Kahta Yüzüncü Yıl Göleti'ne deşarj edilen ilçe atık suyunun elektroflotasyon yöntemiyle arıtılabilirliğinin araştırılması
Investigation of treatability by using electroflotation process of domestic wastewater that is discharged to the Adiyaman Kahta Yuzuncu Yil Pond
- Tez No: 457719
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY DERE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Adıyaman ili Kahta ilçesi Yüzüncü Yıl Göleti yüzey suyu yatağına, arıtılmadan deşarj edilen Kahta ilçe merkezi kentsel atıksuyu kirlilik yüklerinin belirlenerek, ileri arıtım teknolojilerinde önemli bir yer alan Elektroflotasyon prosesi ile arıtılabilirliğini araştırmaktır. Çalışma kapsamında ham kentsel atıksu ile elektroflotasyon prosesi ile arıtılmış kentsel atıksuyun arıtma süresince pH, Çözünmüş Oksijen (Ç.O.), Sıcaklık, İletkenlik, Tuzluluk, Toplam Azot (TN), Toplam Fosfor (TP), Amonyum (NH4+), Toplam Katı Madde (TKM), Askıda Katı Madde (AKM), Uçucu Askıda Katı Madde (UAKM), Toplam Çözünmüş Madde (TÇM), Renk, Biyokimyasal Oksijen İhtiyacı (BOİ5), Kimyasal Oksijen İhtiyacı (KOİ) konsantrasyonları arasındaki değişimleri izlenerek, diğer arıtma prosesleri ile karşılaştırılması yapılmış ve uygun işletme şartları belirlenmiştir. Proseste oluşan katı madde karakterizasyonu ile ilgili yapılabilecek çalışmalara ön görü olması için oluşan katı maddenin FT-IR analizleri yapılmış, SEM-EDX görüntüleri alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate its treatability with Electroflotation process which is an important part in advanced treatment technologies by determining the pollution loads of Kahta town center urban wastewater that untreated discharged to the surface water bed of Adıyaman province Kahta district Yuzuncu Yıl Pond. Within the scope of the study, it was compared with other treatment processes and the appropriate operating conditions were determined by monitoring changes in concentrations pH, dissolved oxygen, temperature, conductivity, salinity, total nitrogen (TN), total phosphorus (TP), ammonium (NH4+), Total Solid Matter, suspended solids (SS), volatile suspended solids (VSS), Total Dissolved Solids (TDS), color, biochemical oxygen demand (BOD5), chemical oxygen demand (COD) during the treatment of urban wastewater treated by electroflotation proses with raw wastewater. FT-IR analyzes of the solid material were carried out and SEM-EDX images were taken in order to be able to make predictions about the workable characterization of the solid formed by the process.