Klasik ve iğnesiz elektrospinning yöntemleriyle elde edilen nano liflerin kıyaslanması ve bu yöntemlerdeki sistem parametrelerinin lif üzerindeki etkileri
Comparing of nanofibers that produced with classical and neddleless electrospinning systems and effects of parameters on these systems
  1. Tez No: 269238
  2. Yazar: FATMA YENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REMZİ GEMCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada Polivinil bütiral polimeri ilk olarak iso-propanol, etanol, dimetilformamid ve butanol çözücüleriyle çözelti oluşturulmuştur. İso-propanol ile oluşturulan liflerin morfolojik özelliklerinin diğerlerinden daha iyi olmasında dolayı esas çözelti olarak alınmıştır. Bir sonraki aşama da çözelti konsantrasyonunun ve voltajın lifler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Değişken voltajın artması lif çapları üzerinde %8 PVB+isopropanol çözeltisi haricinde genel itibariyle artış göstermiştir. Liflerin düzgünlüğü yine %8 PVB çözeltisi hariç voltajın artmasıyla azalma göstermiştir. Viskozite değerleri artan konsantrasyona bağlı olarak artmış, yüzey gerilimi ve iletkenlik değerleri konsantrasyon değişikliğinden etkilenmemiştir.Çalışmaların son aşamasında PVB+isopropanol çözeltisi silindirli elektrospinning yöntemiyle değişken konsantrasyonlarda lif çekimi yapılmıştır. Silindirli lif çekim sisteminde ise PVB+isopropanol çözeltileri içerisinde nano boyutta lif oluşması ve lif düzgünlüğü açısından %10 konsantrasyon en uygundur fakat kumaş verimliliği çok düşüktür. Kumaş verimliliği en yüksek olan %9 konsantrasyonludur,lif çapı ortalama 1600 nm civarındadır.
Özet (Çeviri)
In this study, firstly we solved polyvinyl butyral in different solvents isopropanol, dimetylformamide, ethanol and buthanol. Propanol was choosen as basic solvent because of best fiber morphology of nanofibers. Secondly, effect of concentration and voltage was studied. With increasing voltage generally fiber diameters were increased except 8% PVB+propanol solution. Uniformity of fibers were increased with raising voltage except 8% PVB+propanol. Changing of concentraion affeted viscosity, however, conductivity and surface tension of solutions were not affected.Finally, PVB+propanol solution were prepared in different concentrations and spun on roller electrospinning system. 10% PVB solution was the best solution for getting nanofibers, however fabric performance was very low. The highest fabric performance was belong to 9% PVB solution but fiber diameter was around 1600 nm.