Fungal kaynaklı proteaz üretimi
Fungal protease production
  1. Tez No: 269246
  2. Yazar: EBRU ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN ERTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada bazı fungus türlerinin proteaz enzimi açısından taranması ve en yüksek aktiviteye sahip olan türün proteaz enziminin katı substrat fermentasyonu ile üretilmesi, üretim şartlarının optimizasyonu ve bazı biyokimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır.Süt kazeinini hidrolizleyen proteaz taraması sonucunda en iyi aktiviteye Penicillium piceum, Penicillium chrysogenum, Aspergillus wentii ve Trichothecium roseum'un sahip olduğu bulundu ve SSF' de üretimden sonra T. roseum' un en yüksek proteaz aktivitesine sahip olduğu belirlendi. Bu nedenle T. roseum, buğday kepeği substrat olarak kullanılarak gerçekleştirilen SSF'de proteaz kaynağı olarak kullanıldı.Trichothecium roseum proteazı için katı substrat fermentasyonu şartları optimize edildi. Optimum fermentasyon şartları; üretim süresi 7 gün, üretim sıcaklığı 30 ºC, aşı miktarı 2 mL ve başlangıç nem içeriği % 85 olarak saptandı.T. roseum proteazının optimum çalışma koşulları incelendiğinde, inkübasyon sıcaklığı 40 ºC, inkübasyon pH'sı 6.5 ve inkübasyon süresi 10 dakika olarak bulundu. Proteaz enziminin kinetik özellikleri araştırıldığında Km değeri 6.06 (mg/mL) ve Vmax değeri 121.95 (U/mL) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to search the protease enzyme of some fungus species, production of protease with solid state fermentation, optimization of fermentation conditions and to determine some biochemical properties of the fungus species which had highest protease activity.It was found that Penicillium piceum, Penicillium chrysogenum, Aspergillus wentii and Trichothecium roseum had the highest protease activity according to casein degrading protease screening methods and it was also determined that T. roseum had highest protease activity after solid state fermentation. Thus, T. roseum was used as a protease source for SSF in which wheat bran was used for solid substrate.The fermentation conditions of T. roseum were optimized for the protease production. The optimum fermentation conditions were determined that production period is 7 days, the temperature of production is 30 ºC, inoculum concentration is 2 mL and initial moisture level of solid substrate is 85 %.When the optimum working conditions of T. roseum protease were studied it was found that temperature of incubation is 40 ºC, pH of incubation is 6.5, incubation period is 10 minutes. The Km and Vmax values of protease for casein as a substrate were calculated 6.06 (mg/mL) and 121.95 (U/mL), respectively.