Toplam inşaat alanı yirmibin metrekareden büyük ticari yapılarda kojenerasyon sisteminin alternatif sistemlerle enerji ve bina maliyeti açısından karşılaştırılması
Energy consumption and cost analysis comparison of cogeneration system with alternative systems for commercial buildings which have construction area more than twentythousand metersquare
  1. Tez No: 269245
  2. Yazar: ALPERDENİZ AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Toplam inşaat alanı 20000 m2 ve üzerindeki yapılarda kojenerasyon sisteminin uygulanabilirliğinin sorgulanması yasal zorunluluk halini almıştır. Hazırlanmış olan çalışmada bu tanımlara uyan örnek bir bina için iklimlendirme sistem alternatifleri incelenmiş, seçilen dört iklimlendirme sistemin örnek binaya uygulaması yapılmış, çıkan sonuçlar enerji ve ekonomik analizlere tabi tutularak bina için en uygun iklimlendirme sistemi belirlenmiştir. Daha sonra, örnek bina için kojenerasyon sistem seçimi yapılmış, alternatif iklimlendirme sistemleri kojenerasyon sistemiyle bugünkü değer yöntemi kullanılarak karşılaştırılmıştır. Yakıt, elektrik, enflasyon ve faiz oranlarının değişimiyle ortaya çıkabilecek yeni tablolar hassasiyet ve risk analizi yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
According to recent regulations, feasibility study of cogeneration system for buildings, which has equal or more than 20000 m2 construction area, must be done. In this work, case study for a building which satisfy the criteria given in regulations has been performed. For this building, four alternative HVAC systems have been described and application of these systems to the building has been completed. Results have been analysed on the bases of energy and construction costs, by using these analysis, economic HVAC system for sample building has been chosen. After then, cogeneration system has been selected for sample building, alternative HVAC systems and cogeneration systems have been compared with by using present value method. In order to calculate effects of change in fuel, electricity and interest rate in our analysis, sensitivity analysis and risk analysis have been done for cogeneration system.