Deri ürünlerinin kesiminde verimlilik araştırması ve yüksek başarımlı hesaplama kullanımı
- Tez No: 269281
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDEM UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deri ve Kürk Teknolojisi, Leather and Fur Technology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Deri ve deri ürünlerinin imalatında yaklaşık %60 oran ile en büyük payı hammadde ya da işlenmiş olan deri almaktadır. Üretici firma deriyi ne kadar verimli kullanabilirse maliyetini o oranda düşürebilmektedir.Bu çalışmada benzer bir uygulama yazılımı geliştirilmiştir. Yerleştirme işlemi en az fire oranına kadar devam etmektedir. Piyasadaki kullanılan yazılımlardan farkı olarak şekiller düzgün geometrik yapıda olmayabilir. Yerleştirme dönme işlemi yapılarak deneneceği için uzun zaman almaktadır. Zamandan kazanmak amacıyla bu uygulama dağıtık işleme uygun olacak şekilde düzenlenmiştir ve Trakya Üniversitesi Yüksek Başarımlı Hesaplama Sistemi üzerinde çalıştırılmıştır. Bu hesaplama sonucunda seri hesaplama yöntemine göre yerleştirme hızında 36 kat artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In production of leather and leather goods, the biggest share with the rate of 60% belongs to raw material or processed leather-products. The more manufacturer company can take advantage of the leather, the less cost they can get.In this thesis, a similar application software has been developed. Application run-time goes on until the minimum rate of waste. Differently from the other softwares used in market, the shapes may not be geometric properly. Application run-time will be tried by rotating so it takes much time. This application has been arranged as suitable for distributed computing to gain time and has been run at Trakya University High Performance Computing System. At the result of this processing, 36 times increaes has been observed at the speed of run time processing according to functional method.