Yerel olmayan elastisite teorisi kullanılarak nano plakların statik ve dinamik analizi
Dynamic and static analysis of nano-plates using nonlocal elasticity theory
  1. Tez No: 269280
  2. Yazar: TOLGA AKSENCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN AYDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada yerel olmayan elastisite teorisi kullanılarak nano plakların statik ve dinamik analizi teorik olarak incelenmiştir. Öncelikle Eringenin yerel olmayan elastisite teorisi kullanılarak nano plaklara ait yönetici denklemler bulunmuştur. Ardından, tüm kenarları basit destekli olan plaklar için çözümler Navier tipi çözüm yöntemiyle hesaplanmıştır. Daha genel sınır şartları olan karşılıklı iki kenarı basit destekli nano plaklar için Levy tipi yöntem kullanılmıştır.Nano plakların serbest titreşimi, burkulması ve düşey yükler etkisindeki çökmesi parametrik olarak incelenmiştir. Nano ölçekte yerel olmayan elastisite ile bulunan frekans ve kritik burkulma yüklerinin klasik teoriyle elde edilenlerden küçük olduğu, çökme durumunda ise bunun tam tersi bir durum olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, static and dynamic analysis of nano plates are investigated by using nonlocal elasticity theory. Initially nano plate governing equations are obtained using the nonlocal elasticity of Eringen. Then, Navier type method is used for the plates with all edges simply supported. For the plates at least two opposite edges simply supported Levy type solution method is used.Free vibration, buckling and bending due to flexural external loads of nano plates are investigated parametrically. It is obtained that at nano length scale, frequencies and critical buckling loads obtained by the classical elasticity theory are greater than that of nonlocal elasticity whereas reverse is true for bending.