Bir elektronik kontrol sisteminde nanoakışkan kullanımının doğal konveksiyonla ısı transferi üzerine etkisinin incelenmesi
Effect of nanoparticle usage in an electronic control unit on natural convection heat transfer
- Tez No: 269287
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL KAHVECİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada derin denizde (deniz suyu derinliği yaklaşık 1km ile 3 km arası) petrol ve petrol gazı üretiminde kullanılan silindirik elektronik kontrol ünitelerinde nanoakışkan kullanımının ünitedeki doğal konveksiyon üzerine etkisi incelenmiştir. Boussinesq yakla?ımı kullanılarak elde edilen yönetici denklemler bir sonlu elemanlar modelleme ve simülasyon programı olan Comsol Multiphysics kullanılarak çözülmüştür. Çalışmada nanoparçacık olarak kötü bir elektrik iletkenliğine sahip olması nedeniyle Al2O3 kullanılmıştır. Çözüm %0 dan %8 e kadar nanoparçacık hacim fraksiyonu, 105 den 108 e kadar olan Rayleigh sayıları için elde edilmiştir. Sonuçlar nanoparçacık kullanımının elektronik kontrol ünitesi içerisindeki akış ve ısı transferini önemli Şekilde etkilediğini göstermektedir. Bunun sonucunda ünite içerisindeki maksimum sıcaklıkta da önemli düşüşler söz konusu olmaktadır. Sonuçlar ayrıca artan Rayleigh sayısı ile de elektronik kontrol ünitesi içerisindeki sirkülasyonun önemli miktarlarda Şiddetlendiğini ve ısı transferinde önemli miktarlarda artış ortaya çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Buoyancy driven heat transfer of nanofluids in a cylindrical electronic control unit is investigated in this study. The electronic control unit considered is used in subsea crude oil and gas production wells. The governing equations obtained with the Boussinesq approximation are solved using Comsol Multiphysics finite element analysis and simulation software. Al2O3 is used as nanoparticles as it is a bad electrical conductor. Solution is obtained for nanoparticle solid volume fraction in the range of 0%-8% and for Rayleigh number in the range of 105-108. The results show that nanoparticle usage in the electronic control unit has a significant effect on flow and heat transfer. And therefore, maximum temperature in the control unit decreases considerably. The results also show that the strength of circulation in the control unit increases significantly as the Rayleigh number increases, and therefore, the rate of heat transfer takes higher values.