Otel işletmelerinde tutundurma faaliyetleri ve planlaması Türkiye'de karşılaştırmalı bir uygulama
  1. Tez No: 26930
  2. Yazar: MELİH TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ ODABAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET Otel işletmelerinin gelecekteki karliliklarının yükseltilmesi, satışlarının sürekli artış göstermesi ile mümkündür. Satışlardaki artısını sağlanabilmesi ise hedef kitle ile yeterince iletişim kurulması, aracı işletmelerle olan ortak çalışmaların tatmin edici düzeylere ulaşması ve nihayetinde tüm bu unsurları içeren Tutundurma Karmasının doğru uygulanması ile mümkündür. Tutundurma faaliyetleri öncelikle gerekli iletişim bagının kurulması, aracıların, nihai müşterilerin istek ve ihtiyaçlarının saptanması ile oluşturulur. Fiyat, ürün, dağıtım kanalları, gibi diğer pazarlama karması elemanlarının başarıyla uygulanmasında satış arttırıcı özellikler bulunabilir. Ancak, reklam, kişisel satış, duyurum ve halkla ilişkiler ve satış tutundurmadan oluşan tutundurma karması tüm bu unsurları bir araya getirerek tüketicinin satın almasında önemli bir rol oynar. Tutundurma faaliyetleri ile amaçlanan hedeflere ulaşabilmek için öncelikle bu faaliyetlerin gereğince planlaması sağlanmalıdır. Potansiyel müşterilere bir program hazırlanıyorsa amaç doğrudan doluluk oranını arttırmaktır. Bu nedenle hazırlanan programların ciddi bir şekilde planlanması başarı şansının artmasında önemli bir etkendir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increase in Hotel operations profitability in the future will depend on a continuous increase in their sales volume. To be able to succeed increase in sales volume, Hotels should build a sufficient level communication with target market cooperation with intermediaries should also be at a level that compensate required activities and finally, the correct application of promotion mix that encompasses all these components. In order to establish promotion activities first of all required communication channel be determined, secondly determination of needs and desires of intermediaries and final consumers. In applying marketing mix component such as price, product and distribution channels, successfully, marketing managers utilize sales promotion activities. Promotion mix such as advertising, personal sales, promotion all together aim to effect purchasing behavior of consumers. To reach desired results from sales promotions, first of all proper planning of these activities are required. If a program is being developed aiming potential consumers (target market ) rates. For these reasons promotion programs should be developed by paying most serious attention an order to increase it's effectiveness.