Otel işletmelerinde halkla ilişkiler ve inovatif bir model önerisi
Public relations in hotel operations and innovative model suggestions
  1. Tez No: 534919
  2. Yazar: GİZEM ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. KUTAY OKTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Turizm işletmeleri, geçici bir süre için yer değiştirme hareketinin doğurduğu seyahat ve konaklama ihtiyaçlarının ve buna bağlı diğer ihtiyaçların karşılanmasına yarayan mal ve hizmetlerin üretilmesini ve pazarlanmasını sağlayan ekonomik birimler olarak birçok alt birimi bünyesinde barındıran geniş çalışma alanına sahip işletmelerdir. Bu birimlerin her biri turizm işletmeleri için önem arz ederken son yıllarda varlığından sıkça söz ettiren halkla ilişkiler olgusu da turizm işletmelerinde yerini almaya başlamıştır. İki yönlü çabaya dayanan turizm faaliyetleri, ülkeyi dışarıda tanıtıp başka mekânlarda tatil yapmak isteyenler için çekicilik oluşturma ve gelecek turistlerin seçimlerinden memnun kalmalarını sağlamakla görevlidirler ki bu bakımdan halkla ilişkiler çalışmaları ile sıkı bir iletişim halindedirler. Halkla ilişkiler faaliyetleri, turizm olgusunun yaygınlaşmasında ve gelişmesinde önemli işlevleri üstlenen faaliyetler bütünüdür ki halkla ilişkiler kavramına ve faaliyet alanına yönelik birçok farklı görüş olsa da esas olan bu kavramın turizm işletmeleri için sanıldığından daha fazla önem arz etmektedir. Bu sosyal bilinç ne yazık ki otel işletmelerinde çoğu kez göz ardı edilmiş, halkla ilişkiler turizm işletmelerinde yalnızca satış arttırma, pazarlama ve tutundurma etkinliklerinin parçası olarak görülmüş turizm işletmelerinde halkla ilişkiler faaliyetlerine gereken önem verilmemiştir. Araştırmanın amacı; turizm işletmelerine yönelik halkla ilişkiler uygulamalarını ve bu uygulamaların ne derece önem arz ettiğini saptamak ve buradan yola çıkarak turizm işletmelerinde halkla ilişkiler uygulamalarına yönelik inovatif bir model önerisi sunmaktır. Araştırma yöntemi olarak araştırma amacı ve kapsamına uygun olan niceliksel araştırma modellerinden genel tarama modeli kullanılmış ve turizm işletmelerinde halkla ilişkiler uygulamalarına yönelik otel işletmeleri çalışanlarının oluşturduğu, 5'li Likert Ölçeğinde 5 bölümden oluşan 40 sorunun yer aldığı anket yöntemi ile verilerin toplanması amaçlanmıştır. Toplanan verilerin değerlendirilmesinde SPSS 18 programı kullanılmış, değişkenlere yönelik Faktör Analizi yapılarak elde edilen veriler ışığında demografik özellik üzerinde Bağımsız Örneklem (T) Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Tourism establishments are enterprises with a large working area that accommodate several sub-units as economic units that produce and market goods and services that are needed to meet travel and accommodation needs and other related needs caused by temporary displacement movements. While each of these units is important for tourism businesses, the fact that in recent years there have been frequent references to their existence has begun to take its place in tourism businesses. Bi-directional tourism activities are tasked with introducing the country outside and making charm for those who want to vacation in other places, and to ensure that they are satisfied with the choices of future tourists, so that they are in close communication with public relations studies. Public Relations activities are the whole of activities that have important functions in the development and development of the tourism phenomenon, and although there are many different opinions on the concept of public relations and its field of activity, this concept which is essential is more important than tourism. This social consciousness has not been given due importance to public relations activities in tourism enterprises, which are often overlooked in hotel business and public relations have been regarded only as part of sales promotion, marketing and promotion activities in tourism enterprises. Purpose of the research; to determine the importance of public relations practices and the importance of these applications and to present an innovative model proposal for the application of public relations in tourism enterprises. As a research method, the general screening model was used from the quantitative research models that are appropriate for the research purpose and scope and it was aimed to collect the data by the questionnaire method in which there are 40 questions composed of 5 sections on the 5-Likert Scale, which are created by hotel management employees in tourism enterprises. The SPSS 18 program was used for the evaluation of the collected data. Independent Sample (T) Test and One Way Variance Analysis (ANOVA) method was used on the demographic characteristics of the data obtained by Factor Analysis for variables.