Tarihsel gelişim içinde kaligrafi-resim ilişkileri
- Tez No: 26931
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERPİL AKYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Tarihsel Gelişim İçinde Kaligrafi-Resim İlişkileri konulu bu araştırmada; yazının ortaya çıkışından önceki durumdan bugüne kadar olan zaman içindeki yazı-resim ilişkileri incelenmiştir. Mağara resimleri, yazının bulunuşu ve Mezopotamya tabletleri ile mühürler bu araştırmanın başlangıcı oldu. Sembolik bir resim- yazı olan hiyeroglif Mısır sanatı içinde önemli bir tarihsel gelişimdir, Ortaçağ'da Roma'nın baskısı yazı-resmin örneklerini vermeye sebep olmuştur (Erken Hıristiyan San. Katakomb'lardaki sembolik resimler). Buna karşılık İslâm dünyasındaki yazı kaligrafik bir hünerle artık resim olma niteliğini almıştır. Günümüz sanatçılarından bir çoğu çağdaş soyut resmi, doğrudan doğruya yazı ile ilişki kuran bir yolda kazanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, the subject of which is calligraphy-Art relations through the historical progress writing-art relations are examined throughout the period from pre-writing age to recent years. Cave pictures, invention of writeng, Mezopotamya tablets and stamps are the startes of this research. Hieroglyp as a symbolic art-writing is a crucial historical progress in Egyptian art-world. The pressure of Roman in the Middle Ages resulted in writing-art examples such as Early Christian Art, symbolic arts in Catacombs. The shape and from of writing in Islamic World, on the other hand, represented art by means of Calligraphic skills. Most of the artists in recent years have obtained the contemporary abstract art in the way which is directly related with writing.