Zihin engelli ergenlerin cinsel eğitim gereksinimleri hakkında anne, baba ve eğitimci görüşlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 26929
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KONTROT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Cinselliğin sır olarak saklandığı, sistemli cinsel eğitim programlarına yer verilmediği ülkemizde zihin engellilerin özelliklerinden dolayı cinsel konularda yeterli ve doğru bilgi edinebilmeleri çoğu zaman mümkün olmamaktadır. Zihin engellilere yönelik cinsel eğitim programlan hazırlanmadan önce kendilerine en yakın kişiler olan ve cinsel eğitimi öncelikle vermesi gereken annelerin, babaların ve eğitimcilerin bu konudaki görüşlerinin belirlenmesi önemlidir. Bu araştırmada da zihin engelli ergenlerin cinsel eğitim gereksinimleri hakkında anne, baba ve eğitimci görüşlerinin neler olduğu ile bu görüşler arasında farklılık olup olmadığı belirlenmeye çalışılmıştır. Zihin engelli ergenlerin cinsel eğitim gereksinimleri hakkındaki görüşlerin; anne, baba ve eğitimci olma açısından; anne, babaların öğrenim düzeyleri açısından; eğitimcilerin cinsiyetleri açısından farklılaşıp farklılaşmadığı ortaya çıkartılmıştır. Zihin engelli ergenlerin cinsel eğitim gereksinimleri hakkındaki görüşleri belirlemek üzere hazırlanan anket, İzmir-Bornova, Bursa, Balıkesir illerindeki Eğitilebilir Çocuklar İş Okullarına devam eden zihin engellilerin anne, baba ve eğitimcilerine uygulanmıştır. Anket ile elde edilen veriler (%) yüzdeler halinde özetlenip, görüşler arasındaki farklılığın anlamlı olup olmadığı (x2) testi ile ölçülmüştür. Elde edilen bulgulara göre anne, baba ve eğitimciler, zihin engelli ergenlerin cinsel konularda yeterince bilgilendirilmediklerini, kendilerini suistimallere karşı koruyabilmeleri, cinsel yaşamlarının kısıtlanmaması, uygun olmayan cinsel davranışların ve problemlerin çözümlenebilmesi için sistemli bir cinsel eğitimi gerekli görmektedirler. Bununla birlikte anne, baba ve eğitimciler kendi cinsel bilgileri yeterli olmadığından zihin engellilerin cinsel eğitimlerine katkıda bulunabilmek için sürekliliği olan eğitim programlarına katılarak, zihin engellilerin cinsel gelişim özellikleri ve ihtiyaçları, evlilik ve aile yaşamları ile cinsel eğitim vermede kullanılacak yöntemler konularında bilgi almak istediklerini belirtmişlerdir. Sonuç olarak zihin engellilerin cinsel eğitimleri için öncelikle anne, baba ve eğitimcilerin bilgilendirilmeleri gerekmektedir. Bunun için cinsel eğitim programları düzenlenmeli, düzenlenecek cinsel eğitim programları öncelikle anne, baba ve eğitimcilere sonra da zihin engellilere yönelik olmalıdır.
Özet (Çeviri)
In our country, where sexuality is treated as a taboo and there is not a systematic sexual education program, it is almost impossible to adequately educate the mentally retarded and for the mentally retarded, to learn about sexuality because of their special conditions. Before setting forth to prepare sexual education programs, it is of furthermost importance to consult especially the parents and the educationalists, who are the closest and should be the first to educate the mentally retarded about sexuality. In this research it has been attempted to determine the opinion of the parents and the educationalists about the need of sexual education for the mentally retarded and if these opinions of the parents and educationalists differ. These opinions have also been studied taking in to consideration, the education level of the parents, what sex the educationalists are and from a parent's and an educationalist's point of view. A questionnaire, which was prepared to evaluate people's opinion about the need for sexual education for the mentally retarded, has been administered to the parents and the educationalists of the mentally retarded who attend special schools in İzmir-Bornova, Bursa and Balıkesir. The results of the questionnaire have been summarised in percentages and it has also been determined using the (x2 test) What the differences in opinions suggest. The result of this questionnaiere clearly demonstrates that parents and educationalists of the mentally retarded agree that in order for the mentally retarded to lead a normal sex life, to protect themselves from molestation, and to be able to treat those with abnormal sexualfties or sexual problems, a systematical sexual education program for the mentally retarded is essential. Furthermore, the parents and the educationalists who participated in the questionnaire have expressed the need to attend educational programs about sexual evolution, marriage, family lives of the mentally retarded and the methods to be used in educating mentally retarded since they deemed that their knowledge of sexuality is not sufficient to educate the mentally retarded. IVWe can draw a conclusion from the above stated findings that in order to be able to sexually educate the mentally retarded more educational programs should be available on the subject and primarily the parents and the educationalists should be further educated, ft is also vital that the program of schools, which the mentally retarded attend, should include sexual education courses.