Türkiye'de özel finans kurumları ve Türk ekonomisine katkıları
  1. Tez No: 26932
  2. Yazar: BİLGİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
ÖZET İslâm Dini'nin koyduğu prensipler çerçevesinde banka işletmeciliği yapan kuruluşlara İslâm Bankası veya Faizsiz Banka denilmektedir. Günümüzde Faizsiz Banka (İslâm Bankası) veya Faizsiz Bankacılık (İslâm Bankacılığı) uygulaması gittikçe yaygınlaşmaktadır. Faizsiz Banka'ların doğuşunu hazırlayan dinî, ekonomik ve politik sebepler vardır. Müslüman halkın elinde, İslâm Dini'nde faizin yasak oluşu sebebiyle bilinen banka sistemine gitmeyen tasarrufların değerlendirilmesi, müslüman ülkeler arasındaki sosyal, kültürel, ekonomik ilişkilerin canlanması ve özellikle fon fazlası olan müslüman ülkelerden fon açığı bulunanlara doğru bir akımın gerçekleştirilerek bu ülkelerin iktisadi kalkınmalarına katkıda bulunulması v.s. gibi sebeplerle İslâm Bankaları kurulması kararlaştırılmıştır. Bu konuda 1940'h yıllarda başlayan fikir alanındaki gelişmeler uygulama alanında ilk neticesini, 1963 yılında Mısır'da kurulan bir İslâm Bankası ile vermiştir. O yıldan bugüne kadar bir çok İslâm Bankası kurulmuştur ve bugün dünyada çoğu müslüman ülkelerde olmak üzere 37 İslâm Bankası mevcuttur. Faizsiz olarak, kâr zarar ortaklığı prensibine göre çalışmayı prensip edinen bu kurumların başlıca finans metod ve araçları mudaraba, muşaraka, murabaha ve icaradır. Bunun yanısıra, günümüz bankalarının diğer tüm işlemlerini de yapmaktadırlar. Bu kurumların Türkiye'de Özel Finans Kurumu adıyla kurulmasına 1983 yılı sonunda karar verilmiş ve iki Özel Finans Kurumu 1985 yılında ülkemizde faaliyetlerine başlamıştır. Daha önce bazı girişimlerin olmasına rağmen iki Özel Finans Kurumu'nun 1985 \ılında Türkiye'de faaliyete geç:neleri ile birlikte gerçek anlamda faizsiz bankacılık uygulamasının da ülkemizde başlamış olduğu söylenebilir. Bunları 1989 ve 1991 yılında kurulan yeni iki Özel Finans Kurumu izlemiştir. Bu kurumlar gittikçe gelişmekte, o oranda da Türkiye ekonomisine katkıları artmaktadır. Bunu diğer bankalara göre faizsiz, alternatif finans metod ve araçlarıyla yapmaya çalışmaktadırlar. Son günlerde Barter (Takas), Risk Sermayesi (Faizsiz Kredi) gibi değişik finansman yöntemlerinin üzerinde durulduğu ve denenmeye çalışıldığı günümüz Türkiye'sinde yedi yıl önce faizsiz esasa göre çalışmak üzere kurulan bu kurumların yerine getirdikleri vazifenin gerek sosyal açıdan gerekse ekonomi açısından büyük öneme sahip olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY &'"l?i Institutions which, operate depending on islamic principles are called Islamic Banks or Non-Interest Banks. Nowadays, applications of non-interest bank system have been getting more acceptance, epecially in muslim coutries. For the fact that Non-Interest Banks have come into existence, there are several religious, economic and political reasons. It has been decided to set up Islamic Banks in order to make use of the savings that the muslims have in their hands and that do not go into the well-known banking system because of the fact that interest is forbidden in Islamic religion, to improve the social, cultural and economic relations among muslim countries, and to contribute to the economic devolopment of these countries by means of transferring money from the countries that have surplus of funds to the countries which have deficits. Theoretical developments in this field, that started in 1940s, resulted in an first Islamic Bank in Egypt in 1963. Since then a lot of Islamic Banks have been established and today, there are 37 Islamic Banks in the world, most of them are in Muslim countries. Main financial methods and means of these institutions which run without interest and based on Profit and Loss-Sharing principle are Mudaraba, Musaraka, Murabaha, and İcara. Therefore, the Islamic Banks, alongside with the activities mentioned above, carry out all the other transactions of today's banking system. These institutions were decided to be set up at the end of 1983 under the name of Private Financing Institution (Özel Finans Kurumu), and two Private Financing Institution started to operate in Turkey in the 1985. It could be said that although them were some different attempts. Non-Interest Banking started actually in our country with the establishment of the two PFİs in Turkey in 1985. These two institutions were followed later by two new PFİ founded in 1991. These institutions have been developing gradually and contributing to Turkish Economy more and more. They try to do this by means of Non-Interest, alternative financial means and methods. In today's Turkey where different finance methods such as Barter and Venture Capital have been tried to be put into practice, although these institutions, which have been running depending on the non-interest principle, are established 7 years ago, it is considered that they have great social and economic importance.