Kredi kartları ve Türkiye'de kredi kartı uygulamalarının nakit para talebi üzerindeki etkileri
- Tez No: 26933
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Bankacılık, Banking
 - Yıl: 1993
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'de son yıllarda bankacılık sisteminde önemli değişikler olmuş ve bankalar, kredi risklerinin geniş bir tabana yayılması amacıyla tüketicilere büyük önem vermeye başlamışlardır. Bu amaçla bankalar; az sayıda işadamı ve sanayiciye büyük miktarlarda kredi vermek yerine, düzenli ve sabit bir geliri olan tüketicilerin kredilendirilmesi suretiyle çok sayıda kişiye finansman olanağı sağlanmasını ve kredinin geri dönüşündeki riskin azaltılmasını tercih etmektedirler. Tüketicilerin finansmanında kullanılan iki önemli araç vardır. Bunlar tüketici kredileri ve kredi kartlarıdır. Kredi kartlarının gelişiminin modern bankacılığın en önemli yeniliklerinden bir tanesi olduğu söylenebilir. Bugün kredi kartları, tüketim harcamalarında, efektif ve çek' in yerini alan bir ödeme aracı niteliğindedir. Kart sahibinin yanında para taşıması gerekmemekte ve ihtiyacı olan mal ve hizmetlere bu yolla ulaşabilmektedir. Kredi kartlarını tez konusu olarak seçmemizde, söz konusu kartların ülkemizdeki bankacılık sisteminin uluslararası bankacılık sistemiyle entegrasyon sağlayabilmesinde önemli bir araç olması ve son yıllarda bu konuya gösterilen büyük ilgi rol oynamıştır. Çalışmamız, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kredi kartları ile ilgili genel bilgilere yer verilmiş; dünyadaki ve ülkemizdeki tarihsel gelişimine değinilmiştir. İkinci bölümde, konunun iktisadi yönü ele alınmış ve kredi kartlarının para arzı ve talebi üzerindeki etkileri incelenmiştir.III Üçüncü bölümde, yurdumuzdaki kredi kartı uygulamaları ile uygulamadan doğan sorunlar üzerinde durulmuş; kredi kartı kullanımının nakit para talebi üzerindeki etkisi ülkemiz açısından değerlendirilerek, bir model denemesi gerçekleştirilmiştir. Sonuç kısmında ise çalışmanın bir özeti yapılarak, ulaşılan sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been considerably important changes in the system of banking in recent years in Turkey and in order to spread out the credit risks on to a wide plate, banks have begun to give a great importance to the consumers. For this purpose, hanks prefer the financing possibility to be provided to many people by crediting the consumers who have a regular andavalid income instead of giving credits to a few private entrepreneurs and industrialists to reduce the risk of turning back of the credit. There are two important devices used in financing of the consumers, those are consumer credits and credit cards. It can be said that the development of the credit cards is one of the most important newnesses of modern banking. Today, credit cards are the tools which have taken the place of effective and cheques in consumer expenditures. It is not necessary for the card holder to carry cash and he can reach the goods and services by that way. Being important devices of the foresaid cards for providing integration between the banking system in our country and the international banking system, and the great interest that was indicated to the subject are played role in coosing the credit cards as a subject of our thesis. Our study is formed by three chapters. In the first chapter, general information about credit cards has been taken place; and has been attained the historical development of them in the world and in our country.In the second chapter, the economical aspect of the subject has been taken in hand and the effects of the credit cards on the supply and demand of cash has been examined. In the third chapter, the applications of the credit cards in our country and the problems which were faced from those applications has been examined; the effect of the credit cards on the demand of cash has been evaluated as regards to our country and a model experience has been made. In the conclusion, it was given place to the results which were reached by making the sunwary of the study.