(?,?)-türevli asal halkalar ile ilgili bazı genelleştirmeler
Some generalizations in prime rings with (?,?)-derivation
- Tez No: 269331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZNUR GÖLBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde tez konusuyla ilgili genel bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde tez konusuyla ilgili yapılmış olan çalışmalar özetlenmiştir.Üçüncü bölümde ise Posner'ın Herstein'in ve Daif-Bell'in teoremleri [Asraf 2002], [Aydın-Kaya 1992] ve [Aydın 2008] çalışmaları esas alınarak, R asal halkasının sıfırdan farklı ve her u?U için u^2?U şartını sağlayan bir Lie ideali ve (?,?)-türevi için ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The thesis can be divided into three sections.In Section I, a descriptive introduction was provided on the general terminology of the subject.In Section II, some important research articles relevant to the subject were discussed.The final section describes the work performed on the subject. It was based on Posner?s, Herstein?s and Daif-Bell?s and tried to prove that every u?U for u^2?U, where U is not equal to zero of R prime ring satisfies the condition for Lie ideal and (?,?)-derivation.