Sertleştirilmiş ve sert dolgu kaynağı yapılmış AISI 1050 çeliğinin aşınma direncinin araştırılması
Investigation wear resistance of harden and hard filled weld AISI 1050 steel
  1. Tez No: 269337
  2. Yazar: İNCİ İNANÇ KİSECİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, sert dolgu kaynağı uygulanmış çelik parçalarda lokal olarak ortaya çıkan yüzey sertleşmesinin aşınmaya karşı olan direnci incelenmiştir. Bu aşınma direnç değeri aynı malzemenin klasik yöntemlerle sertleştirilmiş haliyle mukayesesi şeklinde olmuştur.Endüstride çalışan çoğu metal parça aşınmaya maruz kalarak çalışma performanslarını kaybetmektedir. Bu şekilde oluşan hasarlar ise ekonomik açıdan sıkıntılara yol açmaktadır. Bu çalışma ile aşınmaya maruz çalışan parçalarda tamir amaçlı yapılan sert dolgu kaynağının yüzey sertleştirmesine olabilecek katkısının ve parçanın tamamen sert malzemelerden yapılması yerine aşınmaya maruz kısımlarının lokal olarak sertleştirilmesi olasılığı araştırılmıştır.Çalışma kapsamında sertleştirilmiş, örtülü elektrot, özlü elektrot ve MIG kaynağı ile sert dolgu yapılmış numunelerin deneyleri yapılmıştır. Aşınma deneyleri 4N, 8N, 12N yüklemelerde ve 5dk., 10dk., 15dk., 20 dk. sürelerde oda şartlarında gerçekleştirilmiştir.Bu deneyler sonucunda örtülü elektrotla kaynak yapılan numunenin aşınmaya en fazla dayanım gösterdiği, sertleştirilmeyen numunenin ise en fazla aşınan olduğu tespit edilmiştir. Aynı zamanda farklı yükler ve farklı sürelerde farklı aşınmalar elde edildiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study steel parts which used hard filled weld is made regional surface became hard for against to wear insist on examine. Wear is made the same materials is used comparasion to clasical metal.In industry, a lot of meta part is lost of working performance with wear. This kind of damage is made annoyance for economic place. Tis working part of wear repair to hard filled weld is helped and all of the parts is made hard metarials. In stead of a part wear is made a part of regional hard metarial.It is made test of sample which hard covered rods and MIG welding. Wear tests is made in room conditions at 4N, 8N, 12N load and 5dk., 10dk., 15dk., 20 dk time.At the end of the test, covered rods welding is shown us at least wear, not harden part is most wear. At the same time this is test show us wear is changing with load and time.