Bazı yıldızların atom ve molekül tayflarının incelenmesi
Examination of atomic and molecular spectral of some stars
  1. Tez No: 269351
  2. Yazar: BURCU AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜROL, YRD. DOÇ. DR. CAHİT YEŞİLYAPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, M6III tayf türünden kırmızı bir dev olan g Herculis (g Her) ve A0V tayf türünden Vega (? Lyr) yıldızının tayfları kullanılarak optik bölgede çizgi tanıları yapılmıştır. Optik bölgedeki inceleme sonucunda g Her dev yıldızının atmosferinde; Al II, Ca I, Co I, Cr I, Fe I, Fe II, H?, Mg I, Mn I, O I, O II, O , Si I, Ti I, Ti II, TiO ve Zr I atom, iyon ve moleküllerine ait çizgilerin var olduğu belirlenmiştir. Optik bölgedeki inceleme sonucunda Vega yıldızının atmosferinde ise; Fe I, Fe II, H I, H O, Mg I, Mg II, O I ve Si II atom ve iyonlarına ait çizgilerin var olduğu belirlenmiştirTayfları incelenen yıldızların çizgi tanıları VizieR de bulunan ILLSS (Identification List of Lines in Stellar Spectra) (Coluzzi 1993, 1999) Kataloğu ve Moore Multiplet Kataloğu (Moore 1972) kullanılarak yapılmıştır. Vega yıldızı tayf çizgi tanıları için ayrıca Vega spektral atlasdan yararlanılmıştır (Rondi et al. 2002). Tayfları incelenen yıldızların temel astronomik özellikleri, Simbad veri tabanında bulunan Hipparcos kataloğundan alınmıştır (Perryman et al. 1997). Yıldızların tayf analizleri IRAF (Image Reduction and Analysis Facility) yazılımı ile yapılmıştır.Yapılan incelemeler sonucunda g Her yıldızının atmosferinde tayf özelliğini yansıtan TiO bantları ve nötr metallerin baskın olduğu tespit edilmiştir. Vega yıldızının atmosferinde ise H I ve iyonik çizgiler baskın olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the line identifications of g Herculis (g Her) , which is M6III red giant star, and the line identifications of Vega (? Lyr), which is A0V star, were carried out by using visual spectrums. The atomic, molecular and ionic spectral lines were found to be definitely present in the atmosphere of g Her: Al II, Ca I, Co I, Cr I, Fe I, Fe II, H?, Mg I Mn I, O I, O II, O , Si I, Ti I, Ti II, TiO and Zr I. The atomic and ionic spectral lines were found to be definitely present in the atmosphere of Vega: Fe I, Fe II, H I, H O, Mg I, Mg II, O I and Si II.The line identifications of stars were made by using from VizieR, ILLSS Catalog (Identification List of Lines in Stellar Spectra) (Coluzzi 1993, 1999). and Moore Multiplet Catalog (Moore 1972). The line identification of Vega were made by using from Vega Spectral Atlas (Rondi et al. 2002). Astronomic properties of stars were made find database Simbad by using Hipparcos Catalogue (Perryman et al. 1997). Spectrum analysis of stars were made by software IRAF (Image Reduction and Analysis Facility).In the atmosphere of g Her were found to be definitely present in the dominant TiO bands and neutral metals. In the atmosphere of Vega were found to be definitely present in the dominant H I and ionic lines.