DDVP (2,2-diklorovin dimetil fosfat)'nin gökkuşağı alabalığında (Oncorhycnhus mykiss (Walbaum,1972)) GH-I, IGF-I ve IGF-II gen ekspresyonları üzerine etkisi
The effects of DDVP on the GH-I, IGF-I and IGF-II genes expression ın rainbow trout (Oncorhycnhus mykiss (Walbaum, 1972))
  1. Tez No: 269358
  2. Yazar: VEYSEL PARLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Su Ürünleri, Biotechnology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmada DDVP'nin Gökkuşağı Alabalıklarında büyüme ile ilgili olan; GH-I, IGF-I ve IGF-II gen ekspresyonları üzerine olan etkisi incelenmiştir. Çalışmada 21 gün boyunca 1,6 mg/l DDVP uygulaması yapılmıştır. Kas dokusundan alınan örnekler üzerinde incelemeler yapılmıştır. Gen bölgelerine özgü primer ve Tagman probu kullanılarak Real-Time PCR yöntemi ile gen amplikasyonu gerçekleştirilmiş, gen ekspresyon seviyeleri belirlenerek istatiksel analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of DDVP on the GH-I, IGF-I and IGF-II expression gene in rainbow trout (Oncorhycnhus mykiss) were investigated. The application of 1,6 mg of DDVP was conducted for 21 days. The study was conducted on the samples taken from muscle tissue. Gene amplification was actualized with Real Time method by using primer and Probe of Tagman which are specific to gene parts and statistical analyses were conducted through setting the level of gene expression.