Değişik süs bitkilerinde bazı emülsiyon formülasyonlu insektisitlerin fitotoksik etkileri üzerinde araştırmalar
Investigations on the emulsified insecticides on some ornamental plants
  1. Tez No: 7839
  2. Yazar: F.ÖZLEM LAYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ KISMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
-45- ÖZET Bu çalışma, emülsİ3ron formu la syonlu ineektisitle- rin kullanılabilirliğini ve süs bitkileri üzerindeki fi- t o tok sik etkilerini ortaya çıkarmak amacıyla, 1988-1939 yıllarında, E.Ü. Ziraat Fakültesi süs bitkileri üretim seralarında yürütülmüştür. Bu çalışmada, Hypoestes, Kordelin, Zakkum, Kazaya ğı, Difenbahya, Begonya, Karanfil, Gynura, Bahçekül, Ka- e imp atı, ICalanchoe, Sardunya, Lavanta, Defne, Çin Gülü, Adi Kurtbağrı, Peperomya, Taflan, Ateşdikeni, Gül ve Sal kım Söğüt'te, Agro-DDVP, Gytrolane, Decis, Dursban - 4-, Hekzudin, Imperator, Metasystox, Lebaycid, Tamaron, Tiıio- dan ve Zolone adlı onbir insektisit denenmiştir. Fitotoksisiteye ait sonuçlar, her uygulamadan son ra yedi gün "boyunca sürekli gözlenmiştir. Etkilerin tama mı, her insektisite göre detaylı olarak cetvel halinde verilmiştir-, (Cetvel 14). Sonuçta, bu insektisitlerin, süs bitkileri üzerin de fitotoksik etki yaratmaya eğilimli olduğu görülmüştür. Ancak, uygulamalar sırasındaki hava sıcaklığı da gözönünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
-46- SUMMARY INVESTIGATIONS ON THE PHYTOTOXIC RESPONSES SOME EMULSIFIED INSECTICIDES ON SOME ORNAMENTAL PLANTS. This study was carried out during 1988-1989 in order to clarify the useness ability of emulsified in secticides and their phy to toxic responses on ornamental plants in Ornamental Plants Reproduction Greenhouses of Agricultural Faculty of Ege University. In this study, eleven insecticides so-called Agro- DDVP, Cytrolane, Decis, Dursban - 4-, Eekzudin, Imperator, Metasystox, Lebaycid, Tamaron, Thiadan and Zolone were tested on Hypoestes, Cordyline, Oleander, Pigweed, Dieffen- bachia, Begonia, Clove, Gynura, Ragwort, Chrysanthemum, Kalanchoe, Sardinia, Lavender, Bay Tree, Blacking Plant, Privet, Pepper Elder, Common Laurel, Fire thorn, Rose and Weeping Willow. Phytotoxical responses were continuously observed during seven days after each application. All the effects were noted and detailly tabulated in the text according to the each insecticides. (T&tle 14 )j. As the result, it was concluded that above-mentioned insecticides are inclined to cause phyto toxic response on ornamental plants. '£ But, the temperature during the applications must be also keep in view.