Isı taransferi iyileştirilmesinin iki fazlı akışlara etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of heat transfer enchancement on two phase flow
- Tez No: 269360
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÇOMAKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Endüstride sıkça kullanılan ısı eşanjörlerinin işletilmesi ve dizayn edilmesinde iki fazlı akış ve bu akışlarda meydana gelen ısı transferi önemli bir etkiye sahiptir. Isı eşanjörlerinde boru cidarlarının etkilenmesine neden olan ısı transferinin temel mekanizmalarının irdelenerek ekipmanlara verdikleri zararların tespiti ve bu zararları en aza indirmek ve ortadan kaldırmak için çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada iş yapan akışkanı su olan zorlanmış akışlı, kaynamalı, yatay bir test borusundan oluşmuş deney düzeneğinden faydalanarak ısı tranferi iyileştirmesinin iki fazlı akışlara etkisi incelenmiştir. Bu amaçla test borusu içerisine yerleştirilen yüzey artırım elemanının yaptığı etkiler araştırılmıştır. Bununla birlikte boru cidarlarında, kaynamalı akışlarda oluşan, buhar fazının ısı transfer katsayısının suya göre düşük olması nedeniyle meydana gelen, deformasyonlara sebep olan ?burn-out? olayının oluşmasında hangi parametrelerin etkili oldukları araştırılmıştır.Yapılan çalışmalar neticesinde; yüzey artırımlı test borusunda oluşan ?burn-out? olayının sıcaklık limitleri boş boruya göre azaldığı tespit edilmiştir. Böylece ?burn-out? sebebiyle boru cidarlarına verilecek deformasyonların nispeten azaltıldığı tespit edilmiştir. Yapılan araştırmaların sonucunda, yüzey artırımlı borusundaki ısı transfer karakteristikliklerin boş boruya göre daha iyi özelliklere sahip olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In ındustry, two-phases influence and occuring heat transfer during this phases have a important effect on managering of the heat exchangers. In heat exehangers processing, for finding the damage of heat transfer to the equipmentand to reducing of this damage, there is a lot of experiment applied which effected the pipe-thickness. In this study, by usage of the liquid (water) which is enforced and boiled, with a horizontal test pipe, there is an observation of the effect of fineness of the heat transfer to the two-phases effection. For this study, there were a research about the surface-increasing equipment which put in the testing pipe and controls of the reactions. Also there is a invention, parameters of ?burn out? which causes of deformations, occuring by having low value of heat transfer coefficient in evaporation phases than the water.End of the experiment, heat limits of the ?burn out? which occurs in surface-increased test pipe lowered than the free-pipe limits. By this way, the deformation of pipe-thickness with caused by ?bum out? decreased relatively. The heat transfer characteristics of surface-increased pipe has better qualities than the free pipe.