Scale up of panel photobioreactors for hydrogen production by PNS bacteria
PNS bakteri ile hidrojen üretimi için panel reaktörünün geliştirilmesi
  1. Tez No: 269384
  2. Yazar: SEVLER GÖKÇE AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. EBRU ÖZGÜR, PROF. DR. İNCİ EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 244
Özet
Fermentatif ve fotosentetik mikroorganizmaların kullanılması sayesinde biyokütleden hidrojen üretimi, gelecekte uygulanabilecek ve umut vadeden bir yöntemdir. Bu çalışmanın amacı, fotosentetik, mor, sülfürsüz bakteri ile tanımlı besiyerinden ve fermantasyon atığı olan melastan biyolojik hidrojen üretimi için panel tipi güneş biyoreaktörlerini geliştirmek ve boyut büyütmektir. Işık şiddeti, sıcaklık, besiyeri kompozisyonu, besleme hızı, pH, hücre yoğunluğu, aydınlık ve karanlık devre, karbonun azota oranının hidrojen üretimine etkisi çalışılmıştır. Asetat ve laktat içeren tanımlı besiyeri ve melasın termofilik fermantasyon atığında Rhodobacter capsulatus bakterisinin doğal ve mutant türü ile panel tipi biyoreaktörlerde aydınlatılarak ve güneş ışığında sürekli hidrojen üretimi gerçekleştirilmiştir. Laboratuar (4 L'den 8 L'ye kadar) ve pilot (20 L) ölçekte panel biyoreaktörleri, çeşitli tasarım ve yapı malzemeleri kullanılarak geliştirilmiştir. Bu reaktörlerde sürekli hidrojen üretimi besleme yapılarak gerçekleştirilmiştir. Na2CO3, termofilik fermantasyon atığı olan melasta yapılan uzun süreli uygulamalarda pH'ın sabit tutulması için tampon çözelti olarak kullanılabilir. Besiyeri kompozisyonunun seyreltme ve tampon çözelti eklenerek ayarlanmasının, pH, biyokütle ve hidrojen üretiminde uzun süreli kararlılığın hem aydınlatılarak hem de güneş ışığında gerçekleştirilen uygulamalar için önemli olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Production of hydrogen from biomass through the use of dark and photofermentative bacteria will be applicable in the future and a promising route. The aim of this study is to develop and to scale-up solar panel photobioreactors for the biological hydrogen production by photosynthetic purple non sulfur (PNS) bacteria on artificial substrates and on real dark fermentation effluent of molasses. The parameters studied are light intensity, temperature, feed stock, feed rate, pH, cell density, light and dark cycle and carbon to nitrogen ratio on hydrogen production. Continuous hydrogen production has been achieved on artificial medium and dark fermentor effluent of molasses containing acetate and lactate by Rhodobacter capsulatus wild type and (hup-) mutant strains in panel photobioreactors in indoor and outdoor conditions by fed batch operation. Laboratory (from 4 to 8 liters) and large scale (20 L) panel photobioreactors by using various designs and construction materials were developed. In this photobioreactors continuous hydrogen production was achieved by feeding. Na2CO3 can be used as buffer to keep the pH stable during long term operation on molasses dark fermentor effluent. The adjustment of thefeedstock by dilution and buffer addition were found to be essential for the long termstability of pH, biomass and H2 production for both in indoor and outdoor applications.