The synthesis of donor-acceptor type electroactive monomers bearing pyrrole and selenophene as the donor moieties and their polymers
Donör grup olarak selenofen ve pirol içeren donör akseptör tipi elektroaktif monomerlerlerin ve polimerlerinin sentezi
- Tez No: 269385
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Elektroaktif monomerler elektrokromik cihazlar, LED ve güneş pilleri gibi birçok cihaz uygulamalarında aktif yüzey olarak kullanılırlar. Pirol ve Selenofen içeren polimerler elektrokromik komponentlerden biri olarak işlev görürler. Benzotiodiazolün, selenofen ve pirol birimleri ile eşleştirilmesi ile sentezlenen monomerler donör akseptör tipi polimerlerin eldesinde kullanılabilir.Bu donör akseptör tipi monomerler poli(4,7-di(1H-pyrrol-2-yl)benzo[c][1,2,5]thiadiazole P(PYBTPY) and poli(4,7-di(selenophen-2-yl)benzo[c][1,2,5]thiadiazole P(SEBTSE) sırası ile brominasyon, stanilasyon ve Stille-coupling reaksiyonları ile sentezlenmiştir. Polimerlerin elektrokimyasal ve elektrokromik özellikleri ayrıntılı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Synthesis of new electroactive monomers are highly desired since these compounds can be utilized as active layers in many device applications such as ECDs, LEDs and solar cells. Pyrrole and selenophene bearing polymers were also proven to be excellent candidates as electrochromic materials. Benzothiodiazole can be coupled to to pyrrole and selenophene yield materials that can be polymerized to give donor acceptor type polymers. These donor-acceptor type materials; Poly(4,7-di(1H-pyrrol-2-yl)benzo[c][1,2,5]thiadiazole P(PYBTPY) and poly(4,7-di(selenophen-2-yl)benzo[c][1,2,5]thiadiazole P(SEBTSE) were synthesized via bromination, stannylation and Stille coupling reactions. Electrochemical and electrochromic properties of the polymers were examined in detail.