Mikroalgal yağ üretiminin optimizasyonu, laboratuvardan dış alana panel fotobiyoreaktörlerde üretim ve ölçek büyütme süreçlerinin incelenmesi
Optimization of microalgal lipid production, investigation of production and scale-up processes from laboratory to outdoor
  1. Tez No: 437904
  2. Yazar: MEHMET SERDAR ÇAKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUPHİ ŞURİŞVAN ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Mikroalgler yenilenebilir ve sürdürülebilir alternatif enerji kaynaklarından biri olan biyodizelin üretiminde kullanılma potansiyeline sahip fotosentetik mikroorganizmalardır. Bu tez kapsamında, Chlorella vulgaris ve Botryococcus braunii model mikroalgler olarak seçilmiştir. Hem laboratuvar ölçeğinde hem de dış alanda maksimum lipit üretimine imkan verecek koşulları belirlemek amacıyla besin ortamı ve inokulum miktarı optimizasyonu ile panel fotobiyoreaktörlerde inokulasyonun özelliği, sıcaklık, ışık şiddeti, aydınlık – karanlık döngüsü ve CO2 gibi parametrelerin etkileri üzerine denemeler gerçekleştirilmiştir. Dış alanda sıcaklık ve ışık şiddeti değişimlerinin üretimlere etkisi araştırılmış ve pilot ölçek 60 L panel fotobiyoreaktör üretimleri yapılmıştır. Merkezî bileşik tasarım (CCD) ve yanıt yüzey yöntemi (RSM) kullanılarak yapılan optimizasyon çalışmaları sonucu BG-11 besin ortamı modifiye edilerek optimum NaNO3, K2HPO4 ve C6H8O7.xFe.yNH3 derişimleri C. vulgaris için sırasıyla 0,75; 0,06; 0,0075 g/L ve B. braunii için sırasıyla 0,75; 0,06; 0,003 g/L olarak belirlenmiştir. Her iki tür için de optimum inokulum miktarı %15 olarak belirlenmiştir. Laboratuvar ortamında C. vulgaris ve B. braunii en yüksek biyokütle miktarları sırasıyla 2,72 g/L ve 0,88 g/L olmak üzere 11 günlük üretimler sonucu %6 CO2 ve %3 CO2 denemelerinde; en yüksek lipit miktarları ise sırasıyla 424,64 mg/L ve 39,30 mg/L olmak üzere 11 günlük üretimler sonucu %3 CO2 ve santrifüj sonrası inokulasyon denemelerinde elde edilmiştir. Dış alan pilot ölçek fotobiyoreaktörlerde C. vulgaris ve B. braunii üretimlerinde sırasıyla 13 ve 14 günlük üretimler sonucu 0,52 ve 0,50 g/L biyokütle ile 18,21 ve 28,18 mg/L lipit elde edilmiştir. Biyokütle ve lipit miktarı ile yağ asidi içeriği bakımından biyodizel üretiminde kullanılma potansiyeli en yüksek olan seçeneğin %3 CO2 beslemesi ile desteklenmiş C. vulgaris kültürü olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Microalgae are photosynthetic microorganisms that have the potential to be used in the production of biodiesel which is an alternative renewable and sustainable energy source. Within the scope of this thesis, Chlorella vulgaris and Botryococcus braunii were chosen as model microalgae. In order to determine the environmental conditions which will enable maximum lipid production in both laboratory scale and outdoors, growth medium and inoculum optimization; effects of parameters including inoculation, temperature, light intensity, light – dark cycle and CO2 on panel photobioreactor cultures in laboratory scale experiments were conducted. Effects of changes in outdoor temperature and light intensity on productions were investigated and pilot scale 60 L panel photobioreactor cultures were carried out. Optimization of BG-11 growth medium resulted in modified concentrations of NaNO3, K2HPO4 and C6H8O7.xFe.yNH3 as 0.75, 0.06, 0.0075 g/L for C. vulgaris and 0.75, 0.06, 0.003 g/L for B. braunii, respectively. Optimum inoculum amount was found to be 15% for both C. vulgaris and B. braunii. Maximum biomass production in laboratory experiments was 2.72 g/L for C. vulgaris with 6% CO2 and 0.88 g/L for B. braunii with %3 CO2 in 11 day cultures. Maximum lipid production in laboratory was obtained in 11 day cultures as 424,64 mg/L for C. vulgaris with 3% CO2 and 39,30 mg/L for B. braunii with inoculation after centrifugation. Biomass and lipid productions in outdoor pilot scale panel photobioreactor cultures were 0,52 and 0,50 g/L biomass; 18,21 and 28,18 mg/L lipid for C. vulgaris and B. braunii in 13 and 14 day cultures, respectively. In terms of biomass and lipid production as well as fatty acid composition, the best choice for the production of biodiesel is found to be C. vulgaris supplied with 3% CO2.