Optimization of electricity markets in the price based and security constrained unit commitment problems frameworks
Fiyat tabanlı ve güvenlik kısıtlı ünite atama problemleri çerçevesinde elektrik piyasalarının eniyilenmesi
  1. Tez No: 269400
  2. Yazar: CEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ERKMEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Serbest Elektrik Piyasalarının işletilmesi sürekli üretim-tüketim dengesi, kaynak güvenliği ve üretim teknolojileri sınırlamalarıyla ilgili özel ve katı kısıtlara tabidir. Bu çalışmada Serbest Elektrik Piyasaları ile ilgili iki temel probleme katkı yapılmıştır.Bu çalışmada Üretim A.Ş.'lerin işletme planlamasında kullandıkları Fiyat Tabanlı Ünite Atama problemi, Doğalgaz ve Elektrik altyapıları arasındaki karşılıklı bağımlılık ve Rüzgar Enerjisi üretimindeki belirsizlikleri gözönüne alacak şekilde genişletilmiştir. Doğalgaz altyapısının fiziksel kısıtları Doğrusallaştırılmış Doğalgaz İletim Sistemi denklemleriyle, Rüzgar Enerjisinde ve geleneksel üretim kaynaklarındaki belirsizlikler de Monte-Carlo benzetim yöntemi kullanılarak modellenmiştir. Ayrıca İleri Enerji İkili Anlaşmaları, önerilen çerçevede modellenmiş ve bunların finansal risk önlem aracı olarak katkıları da gözönüne alınmıştır. Uygulama çalışmalarında, bir Üretim A.Ş.'nin orta vadede kesintiye uğrayacak doğalgazın yalnızca bir kısmını depolama tesislerinde biriktirerek kesintilerden doğacak finansal kayıplarını engelleyebileceği gözlenmiştir.Güvenlik Kısıtlı Ünite Atama problemi, piyasa eşleştirme sürecini modellemek için endüstride yaygın kabul görmüştür. Bu çalışma kapsamında ayrıca Güvenlik Kısıtlı Ünite Atama problemine iki yenilik eklenmiştir;?Tüketicilerin aktif katılımını gözönüne almak için Ayrık Talep Tepkisi modeli,?N-1 Durumsallıklarını ve Rüzgar Enerjisi Üretimi ve Sistem Talebi ile ilgili belirsizliklerle birarada gözönüne almak için bir hibrid Determisitik/Stokastik durumsallık modeliÖnerilen çerçevede, İletim Sistemi Operatörünün önceden belirlenen emre amade Rüzgar Enerjisi kapasitesini beklenen kapasitenin altında belirleyerek, durumsallıkların ve belirsizliklerin gerçekleşmesi halinde, elde kalan rezerv kapasite ile mümkün olan en ekonomik düzeltici tepkiyi verdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Operation of the electricity markets is subject to a number of strict and specific constraints such as continuous load-generation balance, security of supply, and generation technology related limitations. Contributions have been made to two important problems of the Electricity Markets, in the context of this study.In this study, Price Based Unit Commitment problem in the literature, which is a tool for the GENCO for operations planning, is extended considering the interdependencies between the Natural Gas (NG) and Electricity infrastructures and the uncertainty of Wind Power generation. The effect of the NG infrastructure physical limitations is considered via linearized NG transmission system equations, and the Wind energy sources and conventional generation resource uncertainties are simulated by Monte-Carlo simulations. The contribution of the forward energy Bilateral Contracts (BC), as a financial risk hedging tool is also included by modeling these in the proposed PBUC framework. In the case studies , it is observed that a GENCO could prevent its financial losses due to NG interruptions, by depositing only a portion of the midterm interrupted NG in the storage facilities.The Security Constrained Unit Commitment (SCUC) Problem is widely accepted tool in the industry which models the market clearing process. This study integrates two novelties to the SCUC problem;?A discrete demand response model to consider active participation of the consumers,?A hybrid deterministic/stochastic contingency model to represent the N-1 contingencies together with the uncertainties related with the wind power generation and system load.It is observed that the curtailment of available wind power capacity would enable the TSO to take corrective actions against occurrence of the contingencies and realization of the uncertainties in the most possible economical manner.